אורח בדמשק – שר ההגנה של איראן

שר ההגנה של איראן, אמיר חאתמי, הגיע הבוקר (ראשון) לדמשק בראש משלחת צבאית לביקור בן יומיים.

סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" מסרה כי במהלך ביקורו ייפגש חאתמי עם בכירי המשטר והצבא בסוריה. בין היתר צפויה לו פגישה עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. המשלחת האיראנית תדון בהתפתחויות האזוריות, בלחימה בארגוני הטרור ובחיזוק שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות.

עם הגיעו לדמשק, אמר חאתמי לכתבים כי מטרת ביקורו הינה להרחיב את שיתוף הפעולה הבילטרלי בין שתי המדינות בתקופה שלאחר המלחמה: "אנחנו מקווים לפתח שותפות פעילה בשיקומה של סוריה".

הסנקציות שהטיל נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על איראן נכנסו לתוקף בתחילת החודש, והשפעתן כבר ניכרת. המטבע המקומי, הריאל, צנח לשפל חסר תקדים, וחברות רבות – ביניהן "סימנס", "פג'ו" וחברת האנרגיה הצרפתית "טוטאל" – הודיעו כי יפסיקו את פעילותן באיראן. ביום חמישי האחרון הודיעו חברות התעופה "בריטיש איירווייז" הבריטית, "אייר פראנס" הצרפתית ו- KLM ההולנדית על ביטול טיסותיהן לאיראן בשל חוסר כדאיות כלכליות. הכלכלה האיראנית המידרדרת משוועת לסימנים חיוביים, ועסקאות שמנות עם סוריה יכולות להעלות חיוך על פניהם של בכירי משטר האייתולות. רמטכ"ל צבא איראן בסוריה, מוחמד באקרי, ביקר בסוריה באוקטובר 2017 וחתם על מזכר הבנות משותף לשדרוג שיתוף הפעולה בין צבאות שתי המדינות. על פי ההערכה, במהלך ביקורו של חאתמי בדמשק יחתמו שתי בעלות הברית על עסקאות בתחום הרכש הצבאי והאמל"ח.

איראן תומכת במשטרו של אל-אסד, וכוחות איראניים פועלים בשטח סוריה ומסייעים לצבא הסורי במאבקו נגד המורדים. האיראנים אינם מגלים נכונות לעזוב, וטוענים כי נוכחותם נשענת על הזמנתו של המשטר הסורי. אלכסנדר לברנטייב, שליחו המיוחד של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לסוריה, טען בתחילת החודש כי ארצו הצליחה להסיג את הכוחות האיראניים למרחק של 85 ק"מ מהגבול עם ישראל. עם זאת, מבחינתה של ישראל מדובר בצעד בלתי מספק, והיא דורשת – ביחד עם ארצות הברית – את נסיגתם המלאה של הכוחות האיראניים מהמדינה. היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, התבטא בשבוע שעבר כי הרוסים אינם מסוגלים להוציא את הכוחות האיראניים מסוריה. במסיבת עיתונאים שקיים בתום ביקורו בישראל אמר בולטון: "נשיא רוסיה פוטין אמר לי, שלושה שבועות לפני פגישתו עם טראמפ, שהאינטרסים האיראניים אינם חופפים לאינטרסים הרוסיים בסוריה. הוא אמר שהוא היה שמח להוציא את כל הכוחות האיראניים מסוריה, אך הוא אינו יכול לעשות את זה לבד". בולטון הוסיף כי "אולי מאמצים רוסים-אמריקנים משותפים יצליחו".