איחוד האמירויות הערביות השלימה הקמת תחנת כוח גרעינית ראשונה

איחוד האמירויות הערביות הודיעה היום באופן רשמי כי השלימה את הקמתה של תחנת כוח גרעינית ראשונה לייצור חשמל.

תחנת הכוח "ברכה-1" ממוקמת באזור א-זפרה (האזור המערבי – כ- 300 ק"מ ממערב למרכז אבו דאבי). זו התחנה הראשונה מבין ארבע תחנות כוח המתוכננות במסגרת פרויקט "ברכה" [Barakah], שבנייתו החלה ב- 2012. הפרויקט נבנה על ידי קונסורציום בראשות תאגיד החשמל של קוריאה הדרומית (KEPCO). שלוש היחידות הנוספות במסגרת הפרויקט נמצאות בתהליכי הקמה מתקדמים. עלותו של הפרויקט, שיושלם עד 2021, מגיעה לכ- 25 מיליארד דולר; עם הפעלתן של כל ארבע תחנות הכוח בתפוקה מלאה, הן יספקו 5,600 מגוואט – כ- 25% מתצרוכת החשמל של המדינה, שתלויה כעת בייבוא גז טבעי לצורך אספקת הביקוש המקומי לחשמל. איחוד האמירויות מתכוונת להמשיך בגיוון מקורות החשמל שלה עד להגעה ליעד של 50% אנרגיה נקייה בשנת 2050.

בטקס הרשמי שנערך במתחם "ברכה" לציון השלמת בנייתה של תחנת הכוח השתתפו יורש העצר של איחוד האמירויות, השייח' מוחמד בן זאיד אאל נהיאן, ונשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין. השייח' מוחמד אמר בטקס, כי תכנית האנרגיה הגרעינית לצורכי שלום של ארצו תמלא "תפקיד אסטרטגי" בצמיחתה: היא תקדם את הביטחון האנרגטי שלה, תגוון את כלכלתה ותיצור הזדמנויות עבודה חדשות, ובכך "תבטיח את עתידם של הדורות הבאים".

סעודיה ומצרים הודיעו אף הן על פרויקטים גרעיניים לייצור חשמל, אך איחוד האמירויות היא המדינה הערבית הראשונה להגיע לקו הגמר.

בשלב זה לא ברור מתי תחנת הכוח האמירותית תתחיל לייצר חשמל.

(סוכנות הידיעות הרשמית של איחוד האמירויותThe National, איחוד האמירויות; nucnet; בלומברג; phys.org ;The Gulf Today)