איחוד האמירויות הערביות וישראל שיגרו ננו-לוויינים ראשונים לחלל

איחוד האמירויות הערביות ממשיכה להתקדם בתוכנית החלל שלה.

אתמול בבוקר שוגר לחלל "נאיף-1", הננו-לוויין הראשון של המדינה המפרצית. הפרויקט בוצע בשיתוף פעולה בין מרכז החלל על שם מוחמד בן ראשד (MBRSC) והאוניברסיטה האמריקנית של שארג'ה [שארג'ה היא אחת משבע הנסיכויות המרכיבות את איחוד האמירויות].

השיגור נערך בהודו; הוא בוצע על ידי סוכנות החלל ההודית (Indian Space Research Organization – ISRO), שהצליחה לשבור שיא: 104 לוויינים – ביניהם שניים של ישראל – שוגרו לחלל על גבי הטיל ההודי PSLV-C37. ננו-לוויינים נוספים הגיעו מארה"ב (96 במספר), קזחסטן, הולנד ושווייץ. השיא הקודם נקבע ביוני 2014 על ידי רוסיה: שיגורם בבת אחת של 39 לוויינים. גם עבור ישראל מדובר בשיגור ראשון של ננו-לוויינים לחלל.

שלשום הכריזה איחוד האמירויות הערביות על "מאדים 2117" – פרויקט שאפתני לשליחת אדם למאדים במהלך העשורים הבאים ולהקמת מושבה אנושית ראשונה על פני הכוכב האדום עד שנת 2117.

את ההודעה הרשמית על השקת הפרויקט מסר שליט דובאי, השייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום (המכהן גם כראש הממשלה וסגן הנשיא של איחוד האמירויות), יחד עם יורש העצר של אבו דאבי, השייח' מוחמד בן זאיד אאל נהיאן.

"מאדים 2117" הנו פרויקט אמירותי לאומי למאה השנים הבאות. הוא יעסוק בהכשרתם של צוותים מדעיים שיעסקו בחקר המאדים, ויפעל להקמתה בתוך מאה שנה של מושבה אנושית ראשונה על הכוכב. בחוד החנית של הפרויקט יעמוד בתחילה צוות אמירותי, כשבהמשך הוא יתרחב ויכלול מדענים וחוקרים מרחבי העולם, במאמץ משותף לחקור את הפוטנציאל לחיים על פני המאדים. הפרויקט יפעל במסלולים מקבילים, שיחקרו את אפשרויות התחבורה, המגורים, האנרגיה והתזונה על פני הכוכב, וכן יפעל לפיתוחם של אמצעי תחבורה מהירים יותר בינו ובין בין כדור הארץ.

במאי 2015 השיקה איחוד האמירויות את תוכניתה לשליחת גשושית (חללית מחקר בלתי מאוישת) למאדים. "גשושית התקווה" (בערבית: מסבאר אל-אמל) תצא לדרכה באמצע שנת 2020. היא אמורה להגיע ליעדה לאחר כ- 200 ימי מסע – במועד בו תחגוג איחוד האמירויות הערביות 50 שנה לעצמאותה. הגשושית תסייע לחקר האקלים על פני הכוכב האדום.

(המדיה האמירותית; khaleejtimes; טוויטר)