איחוד האמירויות הערביות מזהירה: על טורקיה ואיראן לחדול מגישתן הקולוניאליסטית כלפי הערבים

בשבועיים האחרונים מורגשת התקרבות ניכרת ביחסים בין טורקיה ואיראן. התקרבות זו כללה, בין היתר: ביקור של רמטכ"ל איראני באנקרה – אירוע ראשון מסוגו מאז המהפכה האסלאמית באיראן ב- 1979; התבטאויות שיצאו משתי המדינות נגד משאל העם לעצמאות שהכורדים בצפון עיראק עומדים לערוך ב- 25 בספטמבר; ודבריו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, על האפשרות לפעולה צבאית משותפת עם איראן נגד ה- PKK, המחתרת הכורדית הפועלת בטורקיה, ושלוחתה האיראנית, ה- PJAK. דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי, אמר שלשום כי ארדואן צפוי לבקר בקרוב בטהראן.

ההתחממות בציר שבין טהראן ואנקרה מדאיגה את המדינות הערביות במפרץ. ביטוי לכך ניתן אתמול בדברים חריפים שנאמרו אתמול על ידי שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, השייח' עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, במסיבת עיתונאים משותפת באבו דאבי עם עמיתו הרוסי, סרגיי לברוב.

שר החוץ האמירותי הביע תחילה את תקוותו כי המאמצים הנעשים בהשתתפותה של רוסיה לסיום המשבר בסוריה במסגרת מסלולי אסטנה וז'נבה יניבו פירות חיוביים. הוא הוסיף כי "כדי שהמצב בסוריה יחזור לקדמותו, יש צורך בפתרון דו-שלבי: הראשון – פתרון פוליטי, והשני – יציאתם [מסוריה] של גורמים שמנסים להפחית מהיוקרה ומהריבונות של המדינה הסורית. אני מדבר כאן בכנות ובבירור על איראן וטורקיה".

השייח' עבדאללה המשיך והזהיר כי "אם איראן וטורקיה ימשיכו לנקוט באותה מדיניות ובנקודת המבט ההיסטורית, הקולוניאליסטית או היריבה בנוגע לסוגיות ועניינים ערביים – המצב הזה יימשך, אם בסוריה עכשיו או במדינות אחרות לאחר מכן".

איחוד האמירויות הערביות הייתה תחנתו השנייה של שר החוץ הרוסי לברוב במסגרת מסעו במפרץ, שנפתח בתחילת השבוע בכוויית ומסתיים היום בקטר. רוסיה הביעה במספר הזדמנויות את נכונותה לסייע בתיווך במשבר בין קטר ובין מדינות הרביעייה הערבית (סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים) שניתקו את היחסים עם האמירות ב- 5 ביוני. עם זאת, לברוב הבהיר שלשום, במהלך ביקורו בכוויית, כי ארצו אינה מתחרה עם אף מדינה על תפקיד מוביל בתיווך, והדגיש את התמיכה הרוסית ביוזמה הכווייתית לסיום המשבר: "אנחנו מאמינים כי היוזמה של כוויית ראויה לתמיכתם של כל אלו שיכולים לחולל השפעה חיובית על המצב הזה [=המשבר]. אנחנו מוכנים לספק תמיכה זו בכל צורה שתהיה מקובלת על כל המשתתפים במצב זה".