איחוד האמירויות הערביות: שרים לענייני אושר וסובלנות

בדובאי נפתחה אתמול "פסגת הממשלה העולמית" הרביעית.

בפסגה, המכונסת תחת הכותרת "לעצב את ממשלות העתיד", משתתפים כ- 3,000 איש מ- 125 מדינות: ראשי ממשלות ושרים, אנשי אקדמיה וארגונים בינלאומיים, וכן מומחים מהמגזר הציבורי והפרטי.

במהלך שלושת ימי ההתכנסות, ידונו באי הפסגה בדרכים לשפר את יכולותיהן של ממשלות העתיד 'לספק את הסחורה' עבור אזרחיהן וליצור עבורם עתיד טוב יותר, תוך התחשבות בשינויים העוברים על האנושות. הפסגה תתמקד בהתפתחותם העתידית של נושאים כדוגמת: חינוך ובריאות; חדשנות וטכנולוגיה; שוק העבודה וניהול ההון האנושי; פיתוח וקיימות.

בין הארגונים הבינלאומיים המשתתפים בוועידה: האו"ם, מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (ה- GCC), הליגה הערבית, הבנק העולמי, ה- OECD והפורום הכלכלי העולמי (World Economic Forum).

נשיא ארה"ב ברק אובמה דיבר בפתיחת הפסגה אל באיה בשיחת וידיאו מארה"ב, ואמר כי ארצו גאה להיות שותפה של איחוד האמירויות הערביות. לדבריו, באמצעות מחויבות לצדק ולזכויות אדם יכולות מדינות ללמוד זו מזו, במזה"ת ובעולם: "ממשלה קיימת מסיבה אחת בלבד – לשרת את בני עמינו ולעזור לשפר את חייהם". אובמה ציין, כי חדשנות בממשל תבטיח "הזדמנויות טובות יותר לילדינו".

ראש הממשלה וסגן הנשיא של איחוד האמירויות הערביות, השייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום, ניצל אתמול את דיוני הפסגה כדי להודיע על שינוי מבני מרחיק לכת בממשלה הפדרלית של האמירויות. הרה-ארגון המקיף – הנרחב מסוגו בהיסטוריה של המדינה – נועד להכין את האמירויות לשלב הפיתוח הבא, ובמסגרתו הוקמו משרדים חדשים, מוזגו משרדים קיימים, ונוספו פונקציות שונות לתחומי אחריותם של משרדים. בשורה התחתונה – מספרם של משרדי הממשלה צומצם, אבל מספרם של השרים גדל (בחלק מהמשרדים נוספו שרים לצידו של השר הבכיר) כדי לאפשר להם להתמודד עם האתגרים האסטרטגיים והדינמיים העומדים בפניהם. לדברי האמיר, תפקידם של השרים בממשלה החדשה יהיה "אסטרטגי ורגולטורי", כאשר הכוונה העתידית הינה להוציא את רוב השירותים הממשלתיים למיקור חוץ בחברות של המגזר הפרטי.

בין המשרדים החדשים שעל הקמתם הכריז האמיר – המשרד לענייני אושר. משימתו של העומד בראשו תהיה לתאם בין כל התוכניות הממשלתיות ולהוביל את המדיניות הממשלתית כך שתוביל ליצירת טוב חברתי ואושר עבור האזרחים.

אושר וסובלנות: דובאי (תמונת נוף, נחלת הכלל)
אושר וסובלנות: דובאי (תמונת נוף, נחלת הכלל)

השייח' מוחמד – שהינו גם שליט דובאי, אחת האמירויות המרכיבות את האיחוד – הודיע על מינויו של שר מדינה לסובלנות, שתפקידו להשריש את הסובלנות כעקרון יסוד בחברה האמירותית.

בשבוע שעבר "צייץ" האמיר בחשבון הטוויטר שלו על רצונו למנות לשר בממשלה צעיר (או צעירה) מתחת לגיל 25, אשר ייצג את בני גילו, את שאיפותיהם ואת הנושאים המעסיקים אותם. אתמול הודיע מוחמד בן ראשד על הקמתה של מועצת הצעירים של איחוד האמירויות, אשר תכלול נשים וגברים צעירים שישמשו כיועצים לממשלה בנושאים הנוגעים לצעירי האמירויות. בראשה של המועצה יעמוד שר מדינה לענייני צעירים, שגילו לא יעלה על 22. לדברי השייח', האנרגיה של הצעירים היא זו שתניע את ממשלת העתיד.

היום, במסגרת יומה השני של הפסגה הבינלאומית, העניק השייח' מוחמד את פרס "השר הטוב ביותר" לשר הסביבה בממשלת אוסטרליה גרג האנט על מאמציו להפחתת שיעורי פליטות הפחמן.

(Dubai Media Office ;gulfnews ;khaleejtimes; חשבון הטוויטר של השייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום; worldgovernmentsummit)