איראן: הניסוי הבליסטי האחרון – הצליח; לא ניכנע לאיומים חלולים

הניסוי האחרון בטיל בליסטי שערכה איראן בתחילת השבוע הוכתר בהצלחה. כך טוען היום שר ההגנה האיראני חוסיין דהקאן בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "טסנים".

רשת "פוקס" דיווחה ביום שני (ה- 30 בינואר) מפי גורמים אמריקניים רשמיים, כי איראן ביצעה יום קודם לכן ניסוי בטיל בליסטי לטווח בינוני, וכי הניסוי כשל.

דהקאן אישר כבר אתמול כי איראן אכן ביצעה ניסוי בליסטי, והבהיר כי ארצו לא תרשה לאף אחד להתערב בענייניה הפנימיים. בראיון ל"טסנים" חזר היום השר האיראני על דבריו מאתמול, לפיהם הניסוי אינו סותר את הסכם הגרעין שהושג בקיץ 2015 בין איראן והמעצמות, וכמו כן אינו מנוגד להחלטת מועצת הביטחון 2231 – החלטה שהתקבלה מספר ימים לאחר חתימת הסכם הגרעין, ואוסרת על איראן לפתח טילים בליסטיים שיש ביכולתם לשאת ראשי קרב גרעיניים. שר החוץ זריף, שהתייחס מוקדם יותר השבוע לדיווחים על הניסוי, לא אישר אותם אך טען כי לאיראן אין טילים היכולים לשאת ראשי קרב גרעיניים [ולכן, במשתמע, אין בניסוי משום הפרה של החלטה 2231].

הצליח? טיל בליסטי איראני (תמונת אילוסטרציה, hossein Velayati, ypa, CC BY 4.0)
הצליח? טיל בליסטי איראני (תמונת אילוסטרציה, hossein Velayati, ypa, CC BY 4.0)

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב מייקל פלין גינה אתמול בחריפות בשם הממשל החדש את איראן "על פעולות[יה]… המערערות את הביטחון, השגשוג והיציבות במזרח התיכון ומעבר לו, ואשר מעמידות את חייהם של אמריקנים בסכנה". לדבריו, הניסוי המדובר מהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון 2231.

פלין מתח בדבריו ביקורת על הממשל הקודם של הנשיא היוצא ברק אובמה, שלדבריו לא הגיב כנדרש לפעולותיה העוינות של איראן, הכוללות "העברות נשק, תמיכה בטרור והפרות אחרות של הנורמות הבינלאומיות". הבכיר האמריקני שיגר לאיראן אזהרה רשמית ["officially putting Iran on notice"], כלשונו, מבלי לפרט את משמעותה של האזהרה.

ותגובה איראנית על דבריו של פלין: עלי אכבר ולאיתי, יועצו של מנהיג איראן ח'אמנאי, אמר היום כי פלין הנו אדם "לא מנוסה" המדבר בחוסר היגיון. לדבריו, אין זו הפעם הראשונה שבכירים אמריקניים מאיימים על טהראן. הוא קרא להם ללמוד מניסיון העבר, להפסיק עם 'ההצהרות החלולות', ולהבין כי איראן היא המדינה החזקה באזור וכי היא לא תיכנע לאיומים מסוג זה. ולאיתי הבהיר כי איראן תמשיך בפיתוח תכנית הטילים שלה מבלי לבקש אישור מאף מדינה.