איראן: העמדות האנטי-איראניות של סעודיה וישראל – לא מקריות; יש גבול לסבלנותנו כלפי טורקיה

איראן משיבה ל'אש' המילולית שנפתחה עליה אתמול בוועידת הביטחון במינכן מצדם של בכירים מסעודיה, ישראל וטורקיה.

בנאומו בוועידה, הגדיר שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר את איראן כמי שהינה נותנת החסות הגדולה ביותר לטרור בעולם וכמי שמערערת את יציבותו של האזור בתוקף האידיאולוגיה האיראנית הקוראת ל"יצוא המהפכה". לדבריו, "איראן אינה מאמינה בעיקרון של אזרחות. היא מאמינה שהשיעים – 'המנושלים', כפי שאיראן קוראת להם – שייכים כולם לאיראן ולא לארצות המוצא שלהם… האיראנים אינם מאמינים בעיקרון של שכנות טובה או באי-מעורבות בענייניהם של אחרים…".

אל-ג'ובייר ציין כי איראן מעניקה תמיכה למשטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, מממנת את המורדים החות'ים (השיעים) בתימן וארגוני טרור ברחבי האזור. הוא הוסיף כי זו המדינה היחידה באזור שלא הותקפה על ידי דאע"ש או "אל-קאעדה", למרות היותם ארגוני ג'יהאד סוניים: "מדוע?… היית חושב שהם יתקפו את איראן כמדינה שיעית… האם ייתכן שיש הסכם ביניהם [בין איראן וארגונים אלו] שמונע מהם או גורם להם לא לתקוף את האיראנים? זו שאלה שאנו כל הזמן שואלים את עצמנו".

בתגובה לדבריו של שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף קודם לכן מעל אותה במה – בהם קרא הבכיר האיראני לקיומו של דיאלוג בין איראן ומדינות המפרץ הפרסי – הבהיר אל-ג'ובייר כי כל זמן שאיראן לא תשנה את התנהגותה יהיה קשה מאוד לשתף עמה פעולה. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לקבוע קווים אדומים ברורים כדי לעצור את פעולותיה של איראן.

שר החוץ של ישראל אביגדור ליברמן דיבר בנימה דומה כאשר אמר שמדיניותה של איראן שואפת לערער את הביטחון במזרח התיכון ומכוונת לפגוע ביציבותה של הממלכה הסעודית. ליברמן קרא לקיומו של דיאלוג בין ישראל והעולם הערבי הסוני המתון במטרה להיאבק באלמנטים הקיצוניים באזור.

במסיבת עיתונאים בטהראן אמר דובר משרד החוץ האיראני בהראם קאסמי, כי העמדות המתואמות שבאו לידי ביטוי בנאומיהם של שרי החוץ של ישראל וסעודיה "אינן מקריות", וכי יש "ראיות ועובדות רבות" על תיאום בין שתי מדינות אלו בנושאים אזוריים.

קאסמי טען, כי הנסיונות המתואמים של ישראל וסעודיה ללבות את האווירה הבינלאומית נגד איראן נועדו לטייח את הכשלונות והתבוסות שלהן באזור. לדבריו, נימה זו החוזרת ונשנית בדבריהם של בכירים סעודיים וישראליים מעידה על יאוש ותסכול כואב.

הדובר הדגיש כי הטענות המגוחכות – כהגדרתו – של שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר אינן יכולות להסיט את תשומת הלב מ"הקשרים העמוקים" של סעודיה עם ארגוני טרור ג'יהאדיסטיים ומתמיכתה בהם.

קאסמי (תמונת ארכיון, צילום מסך, יוטיוב)
קאסמי (תמונת ארכיון, צילום מסך, יוטיוב)

קאסמי התייחס במסיבת העיתונאים גם לדברים שאמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושאולו בוועידה במינכן. צ'בושאולו האשים את איראן כי היא מערערת את יציבותו של המזרח התיכון. לדבריו, איראן נוקטת במדיניות עדתית שנועדה למוטט את בחריין וסעודיה ולהפוך את סוריה ועיראק למדינות שיעיות.

הדובר האיראני הגיב באומרו כי מדובר בהצהרות "בלתי קונסטרוקטיביות". לדבריו, ארצו אינה חפצה בהמשך שיח זה עם טורקיה והיא תבליג על דברים אלו, "אך גם לסבלנות יש גבול". הוא הוסיף כי איראן סייעה לטורקיה לאחר נסיון ההפיכה הכושל בה בקיץ שעבר, אך המצב הלא יציב השורר בטורקיה והבעיות הרבות מהן היא סובלת גורמים לבכיריה להתנהג באופן חריג. לדבריו, "אלו החולמים על הקמתה מחדש של האימפריה שלהם ונוקטים בצעדים מתערבים, בלתי חוקיים ובלתי לגיטימיים שגרמו לשפיכות דמים באזור – אינם יכולים להתנער מאחריותם באמצעות האשמות". הוא הביע תקווה כי בכירי המשטר הטורקי ינהגו להבא בשיקול דעת בהצהרותיהם.

(המדיה האיראנית; "ראי אל-יום"; "א-שרק אל-אוסט"; "אל-ערביה"; arabnews)