איראן: יריד הספרים הבינלאומי ה- 31 של טהראן – ח'אמנאי הגיע לביקור

מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, ביקר היום ביריד הספרים הבינלאומי של טהראן. במהלך שהותו במקום, בעלי דוכני ספרים ומוציאים לאור המשתתפים ביריד הציגו בפניו את פרסומיהם האחרונים.

היריד, המתקיים זו השנה ה- 31, נערך בכל שנה בתחילת חודש מאי. טקס הפתיחה נערך ב- 1 במאי בנוכחותו של שר התרבות עבאס סאלחי, שמשרדו הוא האחראי הראשי לארגונו של האירוע התרבותי. סאלחי אמר בנאומו כי הספרים הינם הבסיס של התרבות בכל מדינה: "הספרים נחשבים לנכס הלאומי של כל עם. המכרות ובארות הנפט ייגמרו יום אחד, אך מה שיישאר יהיו הספרים. כך שאנו יכולים לומר שהספרים הם המרכיב הראשי של כל ציוויליזציה".

כ- 2,500 מוציאים לאור איראניים משתתפים ביריד הספרים, אליהם מצטרפים כ- 400 מוציאים לאור מ- 50 מדינות – ביניהן גרמניה, איטליה, סין, אוסטריה, הונגריה, רוסיה, עיראק ועומאן. סרביה היא "אורחת הכבוד" של היריד לשנה זו, ותוניס היא "העיר האורחת". במהלך ימי היריד נצפו בשטחו פוליטיקאים מקומיים (ביניהם יו"ר הפרלמנט, עלי לאריג'אני) וכן שגרירים של מדינות זרות – בין היתר, שגרירי איטליה, פולין ויוון. בין באי היריד – הסופר הטורקי אורהאן פאמוק, חתן פרס נובל לספרות לשנת 2006, המבקר בפעם השנייה באיראן.

הסיסמה שנבחרה השנה ללוות את יריד הספרים היא "לא לאי קריאת ספרים". חברת הפרלמנט האיראני טייבה סיאואשי – שהינה גם חברה בוועדת התרבות של הפרלמנט – מתחה ביקורת על הסיסמה, הכוללת שתי מילות שלילה, ואמרה כי מדובר בסיסמה "לא מושכת" שלא תועיל לעידוד קריאת הספרים באיראן.

ח'אמנאי ביריד (מתוך האתר שלו, CC BY 4.0)
ח'אמנאי ביריד (מתוך האתר שלו, CC BY 4.0)