איראן מברכת את חזבאללה על הישגו בבחירות לפרלמנט בלבנון

באיראן ממתינים היום להודעה שימסור נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על החלטתו בנוגע להסכם הגרעין, ובינתיים דוברי המשטר מוצאים זמן לשגר ברכות נלהבות לארגון החזבאללה בעקבות תוצאות הבחירות לפרלמנט הלבנוני שהתקיימו שלשום.

יועצו הבכיר של מנהיג איראן, עלי אכבר ולאיתי, בירך את החזבאללה ואמר כי הניצחון שהשיג בבחירות ימלא תפקיד חשוב בעתידו של האזור: "הניצחון הגדול הזה היה בגדר השלמה לניצחונות אחרים של העם הלבנוני נגד ישראל". ולאיתי שיבח את מזכ"ל החזבאללה, חסן נסראללה, על התפקיד שמילא בהשגת הניצחון האלקטורלי, ואמר כי למרות "המאמצים הגדולים של הסעודים והציונים" וכמות הכסף העצומה שהשקיעו בבחירות אלו, נסראללה הוביל את העם הלבנוני לניצחון. הוא הוסיף, כי הניצחון של החזבאללה יחזק את חזית ההתנגדות נגד ישראל באזור ובסוריה.

ולאיתי (תמונת ארכיון: האתר של עלי ח'אמנאי, CC BY 4.0)
ולאיתי (תמונת ארכיון: האתר של עלי ח'אמנאי, CC BY 4.0)

יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, בירך אף הוא – במהלך ישיבת המג'לס – את הארגון השיעי-לבנוני על תוצאות הבחירות. הוא אמר, כי "למרות כל רצח האופי והכסף שהוציאו ארה"ב, המשטר הציוני של ישראל ותומכיהם האזוריים", תוצאות הבחירות מעידות על כך שהעם בלבנון אמר "לא" לארה"ב ולציונות. לדבריו, "על מר טראמפ להבין, שהלחצים הפוליטיים והצבאיים על עמי האזור לא ישפיעו על החלטותיהם וקולותיהם של העמים המדוכאים באזור".

מתוצאות לא סופיות של הבחירות לפרלמנט בלבנון עולה כי במספרם של חברי הפרלמנט מטעם ארגון החזבאללה אומנם לא חל שינוי (13 מושבים), אך מחנה "ה- 8 במרץ" אליו הוא משתייך (הכולל, בין היתר, את מפלגת "אמל" השיעית של יו"ר הפרלמנט נבי ברי ואת מפלגתו של הנשיא הנוצרי-מארוני מישל עאון) חיזק את כוחו וזכה ברוב המושבים בפרלמנט: 67 מתוך 128. מפלגת "אל-מוסתקבל" של ראש הממשלה סעד אל-חרירי ספגה מפלה כשאיבדה כשליש מכוחה וקיבלה 21 מושבים בלבד (במקום 33 בבחירות האחרונות שהתקיימו ב- 2009). עם זאת, אל-חרירי – העומד בראש הגוש הסוני הגדול ביותר בפרלמנט – צפוי לשמור על תפקידו, בהתאם לחוקה הלבנונית על פיה משרת ראש הממשלה שמורה לנציג מוסלמי-סוני.