איראן: מכוניתו של רוחאני הותקפה על ידי כורים זועמים (וידיאו)

נשיא איראן חסן רוחאני הגיע היום למקום האסון במכרה הפחם בעיר אזאדשהאר שבמחוז גולסתאן (צפון-מזרח המדינה), בו אירע בשבוע שעבר פיצוץ שהביא למותם של 26 כורים לפחות. תשעה כורים עדיין לכודים מתחת להריסות, וישנו סיכוי קלוש להוציאם בחיים.

שנים עשר יום בלבד לפני הבחירות לנשיאות באיראן, ורוחאני – המתמודד בהן כדי לזכות בכהונה שנייה – נקלע לסיטואציה לא נעימה מבחינתו, כאשר כורים ובני משפחות של הכורים ההרוגים מחו נגדו בזעם. סרטוני וידיאו שהופצו ברשתות החברתיות מראים את המחאה הקולנית שהפכה בשלב מסוים גם לאלימה: חלק מהמוחים לא הסתפקו בצעקות כנגד הנשיא האיראני; הם טיפסו על המכונית בה נסע, חבטו בה והשליכו לעברה חפצים כאשר רוחאני היה בדרכו לעזוב את המקום.

הכורים באיראן ובני משפחותיהם זועמים על תנאי בטיחות ירודים במכרות הפועלים במדינה, כמו גם על עיכוב בקבלת משכורותיהם.

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא" דיווחה על הגעתו של רוחאני בטיסה אל המחוז המרוחק ועל שיחה שערך עם בני משפחות של ההרוגים. הנשיא האיראני אמר כי יש לסגור מכרות שאינם מצוידים כהלכה בטכנולוגיות מודרניות ושיש בהם משום סכנה בטיחותית. הוא הבטיח כי הממשלה תעשה כל שביכולתה כדי למנוע הישנותם של אסונות כגון אלו.

רוחאני הביע בשם העם האיראני את השתתפותו בצערן של המשפחות, והבטיח לחקור את נסיבות האסון ולטפל במי שיימצאו אחראים לו. לשם כך הוא הורה על הקמת כוח משימה, שבנוסף לעריכת החקירה יטפל במתן פיצויים לכורים ולבני משפחותיהם.

("אירנא"; טוויטר; AFP)