איש הדת הלובי ששמו נקשר לפיגוע במנצ'סטר: עבד אל-באסט רוילההכירו: זהו עבד אל-באסט רוילה, איש דת לובי המחזיק גם באזרחות קנדית. רוילה שימש בעבר כאימאם מסגד בעיר אוטווה שבקנדה. לאחר נפילת משטרו של מועמד קדאפי ב- 2011, הוא חזר ללוב. בשנים האחרונות ארגוני מודיעין מערביים טוענים כי רוילה מטיף ומעודד אנשים להצטרף לפעולות של "ג'יהאד אלים" בלוב.

רוילה (צילום מסך)
רוילה (צילום מסך)

בסרטון וידיאו שעלה לרשת באוגוסט 2014, רוילה נראה בחברתם של צעירים לוביים כשהוא מעודד אותם ליטול חלק בג'יהאד: "הג'יהאד היום הוא קל ונגיש, ואינו מצריך תנועה כבעבר, כמו שהיה באפגניסטן ובעיראק".

בנו של רוילה, אויס, נהרג במרץ 2016 במהלך קרב בבנגאזי נגד נאמניו של הגנרל הלובי ח'ליפה חפתר. רוילה הבן היה חבר בבריגדת עומר אל-מוח'תאר –  מיליציה המקושרת לארגון הטרור הלובי "אנסאר א-שריעה", האחראי לרציחתו בספטמבר 2011 של שגריר ארה"ב בלוב, כריס סטיבנס [במאמר מוסגר, ארגון "אנסאר א-שריעה" – הקשור ל"אל-קאעדה" – הודיע אתמול על התפרקותו].

אחרי מותו של בנו, צוטט רוילה שוב כמי שממריץ לג'יהאד: "אללה ישבור את גבם של העריצים, המדכאים והעושקים, ואת אומות העולם ש[משתפות פעולה] עמם. אללה, הם חברו נגדנו וזוממים נגדנו, אז תזממו נגדם. תעבדו עליהם, תהרגו אותם…".

בשבוע שעבר דיווח ה"ניו יורק טיימס" (בהתבססו על מקור אמריקני בכיר) כי לסלמן עבדי – המחבל המתאבד בן ה- 22 שפוצץ את עצמו בשבוע שעבר ב"מנצ'סטר ארנה" וגרם למותם של 22 בני אדם – היו קשרים עם רוילה.

על פי ידיעות שונות, עבדי ביקר לאחרונה בלוב ושהה בה שלושה שבועות. הוא חזר למנצ'סטר מספר ימים בלבד לפני שביצע את הפיגוע ב"ארנה", במהלך הופעה של הזמרת אריאנה גרנדה. הרשויות בלוב עצרו את אביו רמדאן בן ה- 51 ואת אחיו האשם, החשוד בהשתייכות לארגון דאע"ש.

טרם מעצרו הספיק עבדי האב להתראיין לסוכנות AP ולטעון כי בנו חף מפשע וכי הוא עשה הכנות לעלות לרגל לסעודיה. אח נוסף של המחבל, איסמאעיל, נעצר בבריטניה.

בתקופת שלטונו של קדאפי, עבדי האב עבד כאיש ביטחון. ב– 1993 הוא ברח עם משפחתו מלוב, לאחר שהשלטונות הוציאו נגדו צו מעצר באשמה שסייע לארגונים אסלאמיסטיים ומסר להם מידע מקדים על פשיטות מתוכננות נגדם (עבדי מכחיש את ההאשמות; הוא גם דוחה טענות לפיהן היה חבר במיליציה אסלאמיסטית-סלפית שנאבקה בקדאפי). הוא קיבל מקלט מדיני בבריטניה, בה נולד הבן סלמן. ב- 2011 חזר רמדאן עבדי ללוב, יחד עם בנו. על פי דיווחים שונים, לרמדאן עבדי – העובד ב"כוח הביטחון המרכזי" בטריפולי – יש קשר קרוב לרוילה, והוא נפגש עמו בקביעות בימי שישי במסגד בטריפולי. הבן סלמן, שככל הנראה היה נתון להשפעתו הדתית של רוילה, שב ב- 2014 למנצ'סטר, אך נסע מדי פעם לבקר את בני משפחתו בטריפולי.

ואילו עבד אל-באסט רוילה עצמו מכחיש את הטענות שהעלה ה"ניו יורק טיימס", לפיהן יש לו קשר למבצע הפיגוע במנצ'סטר. הוא טוען כי מעולם לא נפגש עם סלמן עבדי. רוילה טוען עוד, כי הוא מתנגד חריף לאידיאולוגיה של דאע"ש, וכי ארגון הטרור אף הוציא פסק הלכה [פתווה] הקורא לרציחתו.