אל-ג'ובייר: מבחינתנו, המשבר עם קטר יכול להימשך עוד שנתיים; דברי איראן על פיוס אפשרי איתנו – מגוחכים

שלושה חודשים עברו מאז ניתקו מדינות הרביעייה הערבית (סעודיה, איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומצרים) את היחסים עם קטר והטילו עליה סנקציות – ועל פני השטח הצדדים ממשיכים להתבצר בעמדותיהם, וסיומו של המשבר אינו נראה באופק הקרוב.

מהצד של הרביעייה הערבית, עובדה זו באה לידי ביטוי, בין השאר, בדברים שאמר היום שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר לעיתונאים במהלך שהותו בשגרירות ארצו בלונדון. אל-ג'ובייר אמר כי לא יקרה כל נזק אם המשבר "יימשך שנתיים נוספות".

ומהצד הקטרי – האמירוּת ממשיכה להפגין עמדות נחושות מבחינה דיפלומטית ועמידה איתנה מבחינה כלכלית. דוגמה לכך ניתנה הבוקר בטקס הפתיחה של נמל חמד שנערך בהשתתפותו של השליט, האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני, אשר חנך באופן רשמי את הנמל הקרוי על שם אביו. דוברים קטריים רשמיים מציגים את חנוכת הנמל – השישי במספר לחופי האמירות – כפתיחתו של דף חדש בהיסטוריה של קטר וכצעד משמעותי שיגביר את הפעילות הכלכלית והמסחרית. על פי הנתונים שיוצאים מקטר, מדובר בנמל הימי הגדול ביותר במזרח התיכון (28.5 קמ"ר). הוא נבנה בעלות של 7.4 מיליארד דולר, וכבר בשנה הבאה הוא אמור לקלוט כ- 35% מנפח המסחר הכולל של המזרח התיכון.

שר התחבורה והתקשורת של קטר, ג'אסם בן סיף א-סולייטי, אמר בנאומו בטקס כי בניית הנמל הושלמה לפני הזמן המתוכנן, וכי השלב השני שלו יושלם בין השנים 2021-2020. הוא הדגיש כי הנמל יתרום להגברת נפח המסחר בין קטר ושווקי העולם, ייצור הזדמנויות עבודה עבור הצעירים, יעלה את רמת החיים וישפר את יכולת התחרותיות של קטר על ידי הפיכתה למרכז עסקים אזורי.

ובחזרה לדבריו של שר החוץ הסעודי לעיתונאים בלונדון: אל-ג'ובייר אמר כי דבריו של שר החוץ האיראני, מוחמד ג'ואד זריף, על אפשרות להתקרבות ופיוס בין ארצו לממלכה – מגוחכים. הוא ציין כי איראן מערערת את יציבותו של האזור באמצעות ארגון החזבאללה והתקפות טרור, וכי אם היא רוצה ביחסים טובים עם סעודיה – "עליה לשנות את מדיניותה, עליה לכבד את החוק הבינלאומי". אל-ג'ובייר הוסיף כי בנקודת זמן זו "אנחנו לא רואים כל רצינות מצד איראן" בדיבוריה על רצונה בדיאלוג, בשיתוף פעולה דיפלומטי ובשכנות טובה.

"מגוחכים": אל-ג'ובייר (צילום מסך ארכיוני, הטלוויזיה הסעודית)
"מגוחכים": אל-ג'ובייר (צילום מסך ארכיוני, הטלוויזיה הסעודית)

זריף אמר בחודש שעבר (בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא"), כי "איראן תמיד רצתה לקיים יחסים טובים עם שכנותיה, אך אנו מאמינים שמדיניות ריאד באזור הרסנית ואף מזיקה לעצמה… הדגשנו תמיד שאנחנו מוכנים לדיאלוג עם סעודיה כדי לפתור את המשברים באזור, בעוד ריאד, למרבה הצער, לא עשתה כך ורואה את האינטרסים שלה ביצירת מתח באזור". זריף ציין כי משלחות משתי המדינות יחליפו בקרוב ביקורים דיפלומטיים במטרה לבחון את מצבן של נציגויותיהן.

("אל-וטן", קטרthe peninsula qatar; אל-ערביהאל-ג'זירה; אל-מנאר; the national)