אל-חרירי חזר ללבנון והשהה את התפטרותו: אשאר כאן כדי להגן על יציבותה וערביותה של המולדת

שבועיים וחצי לאחר התפטרותו הדרמטית מתפקיד ראש ממשלת לבנון – שב אמש סעד אל-חרירי לביירות.

אלפים מתומכיו של אל-חרירי הגיעו לפני הצהריים לבית ראש הממשלה בביירות כדי לחגוג את חזרתו של מנהיגם ללבנון. אל-חרירי יצא אליהם, ובנאום קצר שנשא בפניהם הוא הודה להם בחום על תמיכתם ונאמנותם ואמר כי מדובר ברגע היסטורי אותו לא ישכח לעולם. אל-חרירי הבטיח לתומכיו כי הוא נשאר בלבנון כדי להמשיך ולהיות יחד עמהם "קו ההגנה הראשון" על יציבותה וערביותה של המדינה: "אנחנו אנשי המולדת והמתינות. הסיסמה שלנו הייתה ותישאר: לבנון תחילה. תחי לבנון".

אל-חרירי הגיע הבוקר כדי לצפות – מעל בימת הכבוד, לצידם של הנשיא מישל עאון ויו"ר הפרלמנט נבי ברי – במצעד הצבאי שנערך לרגל יום העצמאות ה- 74 של לבנון. לאחר מכן הוא נטל חלק בקבלת הפנים המסורתית בארמון הנשיאות בבעבדא. בהודעה שמסר לכלי התקשורת מחוץ לארמון, אמר אל-חרירי כי הגיש את התפטרותו לנשיא, אך השהה אותה לבקשתו של עאון. הוא הביע תקווה לפתיחתו של דיאלוג שידון במחלוקות, וחזר על העמדה אותה הציג מאז פרוץ המשבר כי על לבנון להיות מחויבת למדיניות של אי-מעורבות בסכסוכים האזוריים.

התפטרותו של אל-חרירי ב- 4 בנובמבר, שנמסרה בהודעה מסעודיה, יצרה גל של שמועות וידיעות (שלובו בחדווה על ידי המחנה הפוליטי היריב לאל-חרירי בראשות החזבאללה) לפיהן הוא נמצא במעצר בית בריאד. על פי הפרשנות הרווחת, הסעודים כפו עליו את ההתפטרות במטרה להחליפו בראש ממשלה שיביע עמדות תקיפות יותר כנגד ארגון החזבאללה, הזרוע הביצועית של המעורבות האיראנית העמוקה בלבנון. שמו של בהאא אל-חרירי – אחיו של ראש הממשלה המתפטר – הועלה כחלופה שקודמה על ידי המשטר הסעודי, אך על פי דיווחים שונים בתקשורת המהלך לא צלח בשל התנגדותם של בני משפחת אל-חרירי.

בראיון טלוויזיוני מיוחד שהעניק ב- 13 בנובמבר מביתו בריאד לערוץ הלבנוני "אל-מוסתקבל", דחה אל-חרירי על הסף את הדברים וטען כי הוא אדם חופשי, וכי את הודעת ההתפטרות כתב בעצמו. הוא הבהיר כי התפטרותו נועדה ליצור "הלם חיובי" כדי לעורר את תושבי לבנון לסכנה הנובעת למדינתם בשל מדיניותה של איראן שנועדה לדחוף את לבנון לזרועות הציר בראשותה. הוא חזר בראיון על המנטרה, לפיה האינטרס של לבנון טמון בהתרחקות מהסכסוכים האזוריים, וכי יש להתמקד בבנייתה של לבנון ומוסדותיה תוך ניהול דיאלוג פנימי: "המסר שלי ללבנונים הוא, שלבנון צריכה להיות העדיפות הראשונה והיחידה".

הלחץ התקשורתי והדיפלומטי על סעודיה – שכלל ביקור של נשיא צרפת עמנואל מקרון – עשה לבסוף את שלו: אל-חרירי יצא משטח הממלכה והגיע בסוף השבוע שעבר (ה- 18 בנובמבר) לפריז. אל-חרירי הגיע עם אשתו לארה ובנו חוסאם לפגישה בארמון האליזה עם מקרון, והבטיח כי יחזור בקרוב לביירות וישתתף בחגיגות יום העצמאות של לבנון.

מטוסו של אל-חרירי נחת אמש בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות בשעת לילה מאוחרת, לאחר ביקור מתוכנן בקאהיר וגיחה מפתיעה לקפריסין. בקאהיר הוא נפגש עם הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי. על פי דיווחים בלבנון (שמקורם בעיתון "אל-אח'באר", המזוהה עם החזבאללה), א-סיסי ומקרון פועלים (בין היתר, במגעים עם סעודיה) כדי להביא למציאת פתרון למשבר בלבנון במסגרתו יישאר אל-חרירי בתפקידו. במסיבת עיתונאים שערך בארמון "אל-איתיחאדיה" לאחר פגישתו עם הנשיא המצרי, הודה אל-חרירי לא-סיסי על תמיכתו, ואמר כי דן עמו ביציבות בלבנון ועל הצורך – במיוחד בלבנון –  שלא להתערב בסכסוכים אזוריים.

עם נחיתתו בביירות, פנה אל-חרירי לביקור סמלי בקברו של אביו, רפיק אל-חרירי, ראש הממשלה שנרצח ב- 2005, ונשא תפילה על הקבר.

לפני הגעתו ללבנון, קפץ אל-חרירי לקפריסין לפגישה קצרה בשדה התעופה בלרנקה עם נשיאה, ניקוס אנסטסיאדיס. דוברו של נשיא קפריסין מסר היום כי אנסטסיאדיס יציג יוזמות משלו לפתרון המשבר בלבנון, במטרה לקדם את יציבותה.