אסיר פלסטיני שובת רעב – בכלא הרשות הפלסטינית בחברוןאסירים פלסטיניים שובתי רעב – לא רק בבתי הכלא בישראל.

(צילום מסך, פייסבוק)
(צילום מסך, פייסבוק)

חמזה זבלח [בתמונה] נעצר לפני שישה ימים על ידי אנשי מנגנון "הביטחון המסכל" של הרשות הפלסטינית, הוכנס לכלא הרשות בחברון – ופתח מיד בשביתת רעב.

זבלח הינו אסיר לשעבר בכלא הישראלי, אשר שוחרר בחודש פברואר לאחר מעצר של 16 חודשים. אשתו, דאניא קוואסמה, טוענת כי הוא 'נחטף' על ידי אנשי "הביטחון המסכל" לאחר שזומן לתשאול.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מוסרת – בהתבסס על מידע שקיבלה מהארגון לזכויות אסירים פלסטיניים "א-דמיר" – כי זבלח הוא אחד משישה פלסטינים שנעצרו בשבוע שעבר בחברון. לדברי "מען", לא ברור עדיין מה הרקע למעצר והאם זבלח הוא איש חמאס.

אחת מנקודות החיכוך הקבועות בין החמאס והרשות הפלסטינית היא בנושא המעצרים שעושים מנגנוני הביטחון של הרשות בקרב פעילים ותומכים של החמאס. החמאס מאשים את הרשות הפלסטינית כי היא עוצרת את אנשיו על רקע פוליטי; בה בעת הוא יוצא נגדה בשל התיאום הבטחוני המתמשך שלה עם ישראל.

זו אינה הפעם הראשונה שאסירים פלסטיניים שובתים רעב בבתי הכלא של הרשות הפלסטינית. כך, לדוגמה, בספטמבר 2016 פתחו שישה אסירים בכלא הפלסטיני בשביתת רעב לאחר חמישה חודשי מאסר. בסוף החודש שעבר החל עז א-דין פריחאת, נציג "הגוש האסלאמי" (אל-כותלה אל-אסלאמיה – הזרוע הסטודנטיאלית של חמאס) באוניברסיטת כדורי בטולכרם, בשביתת רעב לאחר 40 יום של מעצר בכלא הפלסטיני מבלי שהוגש נגדו כתב אישום. על פי דיווחים שונים, הוא שוחרר ממעצרו כעבור מספר ימים.