ארדואן: בגדי אסיר בצבע אחיד לאנשי ארגונו של פתהוללה גולן

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע שלשום, כי כל אנשי ארגונו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן הנמצאים במעצר יצטרכו ללבוש מדי אסיר אחידים בצבע חום בהגיעם לבתי המשפט: "לא תהיה יותר הגעה לבתי המשפט כשהם לובשים מה שהם רוצים; כך הם יוצגו בפני העולם".

ארדואן אמר את הדברים בנאום בעיר מלטיה (מחוז מזרח אנטוליה). הצעד ה'אופנתי' החדש בא לאחר שבחודש שעבר הגיע אחד העצורים לבית המשפט עם חולצת טריקו ועליה הלוגו "גיבור". מספר אנשים נעצרו על ידי המשטרה ברחבי טורקיה לאחר שלבשו חולצות דומות.

גולן ואנשי תנועתו מואשמים על ידי המשטר כמי שעמדו מאחורי נסיון ההפיכה הכושל בטורקיה ב- 15 ביולי 2016. המשטר פתח בטיהור נרחב, שכלל (עד כה) מעצר של למעלה מ- 50 אלף בני אדם ופיטורם או השעייתם של כ- 150 אלף איש מקרב עובדי המגזרים הציבוריים.

ארדואן דרש בתחילה (בעצרת במלאת שנה להפיכה) כי התלבושת של האסירים תהיה בצבע כתום "כמו בגואנטנמו" – מתקן הכליאה האמריקני במפרץ גואנטנמו שבקובה. בנאומו שלשום הבהיר הנשיא הטורקי כי צבע הבגדים יהיה חום כהה: חליפות אסיר עבור "מתכנני ההפיכה" וז'קט ומכנסיים ל"טרוריסטים".

ארדואן תיאר בדבריו את התנהגותם של החשודים בטרור בבתי המשפט כ"ליצנות". הוא אמר כי הם משתמשים כל הזמן בטקטיקות של שקר, הכחשה והונאה, והוסיף כי "החרטה שלהם לא תועיל להם בכלא": "כאשר הם יקבלו את העונשים המגיעים להם על מעשי הרצח שביצעו ועל בגידתם, כאשר הם ילכו לכלא כמורשעים ולא כאסירים חשודים – הם יפגשו בפנים הקרים של האמת… הבוגדים הללו ש'מציגים' בבית המשפט יישארו לבד עם גורלם הכואב".

"ליצנות" (ארדואן, תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
"ליצנות" (ארדואן, תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)