ארדואן הודיע על הקפאת נכסיהם של שרים אמריקניים

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הורה אתמול (שבת) להקפיא את נכסיהם בטורקיה של שרי המשפטים והפנים של ארצות הברית, "אם יש להם כאלה".

צעדו של ארדואן בא בתגובה להודעתו של הממשל האמריקני בתחילת החודש על הקפאתם נכסיהם בארצות הברית של שרי הפנים והמשפטים של טורקיה, וזאת בשל התפקיד המרכזי שמילאו בהחזקתו במעצר בטורקיה של הכומר האמריקני אנדרו ברונסון.

ברונסון, המתגורר מזה למעלה מ- 20 שנה בטורקיה, נעצר באוקטובר 2015. הוא מואשם כי הוא קשור לארגונו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן, המוגדר בטורקיה כארגון טרור והמשטר הטורקי רואה בו כאחראי לנסיון ההפיכה הכושל שהתרחש במדינה ביולי 2016. על פי דיווחים בארצות הברית, ברונסון היה אמור להשתחרר מהכלא בעסקה שנרקמה בין ארצות הברית וטורקיה, במסגרתה נענתה ישראל לבקשתו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ושחררה את אברו אוזקאן, אזרחית טורקיה שהואשמה במעורבות בהעברת כספים לחמאס ונעצרה בחודש יוני עם נחיתתה בנמל התעופה בן גוריון. ברונסון שוחרר אמנם מבית הכלא אך הוכנס למעצר בית. טורקיה טענה כי לא הייתה כל עסקה לשחרורו. בתגובה, איים טראמפ (בציוץ בחשבון הטוויטר שלו) כי אם ברונסון לא ישוחרר לאלתר, הוא יטיל על טורקיה "סנקציות גדולות". ארדואן הגיב כי אנקרה לא תיכנע ל"שפת איומים".

בשבוע שעבר דחה בית משפט טורקי את ערעורו של ברונסון על מעצר הבית בו הוא נתון. הממשל, כאמור, הגיב בהטלת סנקציות. בהודעה שנמסרה על ידי שר האוצר של ארצות הברית, סטיב מנוצ'ין, נאמר כי "המעצר הבלתי צודק של ברונסון והמשך ההליכים המשפטיים נגדו בטורקיה אינם מקובלים" וכי "הנשיא טראמפ הבהיר שארצות הברית מצפה לשחרורו המיידי".

בנאום בפני כנס של מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) באנקרה, אמר אתמול ארדואן כי הצעד האמריקני "לא היה מתאים לשותף אסטרטגי. ארצות הברית הפגינה חוסר כבוד רציני בצעד זה". הנשיא הטורקי הוסיף: "גילינו סבלנות עד אתמול בערב. היום אני מורה על כך שנקפיא את נכסיהם של מזכירי המשפטים והפנים של ארצות הברית בטורקיה, אם יש להם כאלה. אלו שחושבים שיוכלו לגרום לטורקיה לסגת לאחור באמצעות שפת איומים וסנקציות אבסורדיות – מראים שהם אינם מכירים את האומה הטורקית".

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, אמר אתמול כי למרות המתחים בנוגע למעצרו של ברונסון, טורקיה הינה עדיין בעלת ברית מרכזית בנאט"ו. פומפאו אמר לכתבים כי למרות הסנקציות האמריקניות על טורקיה, ארצות הברית מתכוננת להמשיך לעבוד עימה בשיתוף פעולה. פומפאו – שנפגש שלשום עם מקבילו הטורקי מבלוט צ'בושולו בכנס ביטחון אזורי שהתקיים בסינגפור – הביע תקווה כי "בימים והשבועות הקרובות" תחול התקדמות בסוגיה של הכומר העצור ושל מספר עובדים של מחלקת המדינה העצורים אף הם בטורקיה.

טראמפ וארדואן בפגישה בעצרת האו"ם, 2 באוקטובר 2017 (The White House, flickr, public domain)
טראמפ וארדואן בפגישה בעצרת האו"ם, 2 באוקטובר 2017 (The White House, flickr, public domain)