ארדואן: הסנקציות שהוטלו על קטר – לא אנושיות ומנוגדות לאסלאםנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מביע היום תמיכה מוחלטת בקטר, על רקע המצור שהוטל עליה מצדן של מדינות במפרץ.

בנאום באנקרה בפני חברי מפלגתו, "מפלגת הצדק והפיתוח" (AK), ששודר בטלוויזיה הטורקית, הגדיר ארדואן את הסגר שהטילו סעודיה, איחוד האמירויות הערביות ובחריין על קטר כבלתי מקובל, "בלתי אנושי ונוגד את הערכים האסלאמיים. זה משול לקבלת החלטה על עונש מוות נגד קטר".

ארדואן טען כי בניגוד לטענתן של מדינות המפרץ ומצרים, קטר אינה תומכת בטרור: לדבריו, היא וטורקיה הן המדינות שנקטו בצעדים הנחרצים ביותר נגד ארגון דאע"ש, ואלמלא תמיכתן הנחושה באופוזיציה הסורית המתונה – המורדים לא היו יכולים לעמוד מול המשטר הסורי.

הנשיא הטורקי הוסיף ואמר כי ההאשמות נגד קטר אינן מועילות למתרחש באזור. הוא קרא למלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז – אותו הגדיר כמדינאי הבכיר של המפרץ – לנקוט בצעדים הנדרשים כדי להביא לפתרון למשבר.

התייצבותו של ארדואן לצדה של קטר החלה כבר בראשיתו של המשבר: יום לאחר שמדינות המפרץ ומצרים הודיעו על ניתוק היחסים עם קטר, הבהיר ארדואן כי אין זה נכון להטיל סנקציות על קטר וכי את הבעיות בינה לשכנותיה יש לפתור באמצעות דיאלוג. הוא הביע הערכה לתגובתה השקולה של האמירות, והבטיח להמשיך ולפתח את היחסים עם קטר. לפני מספר ימים הצהיר הנשיא הטורקי כי ארצו לא תנטוש את קטר ותמשיך להעניק לה סיוע.

התבטאויותיו של ארדואן בזכותה של קטר מלוות גם במעשים בשטח: במקביל לסיוע האיראני לקטר, בימים האחרונים החלו להגיע אל האמירות משלוחי מזון מוטסים מטורקיה (הכוללים בעיקר מוצרי חלב וביצים, עופות ומיצים), כדי לסייע לקטר הנזקקת לייבוא מסיבי של מזון (עד פרוץ המשבר – כ- 80% ממצרכי המזון של קטר סופקו באמצעות ייבוא ממדינות המפרץ).

דוברים קטריים שונים מגיבים בהבעת תודות לטורקיה. שגריר קטר באנקרה, סאלם בן מובארכ אאל שאפי, אמר כי ארצו מעריכה ומודה את "תמיכתה הבלתי מוגבלת" של טורקיה ואת עמידתה לצדה במהלך המשבר הנוכחי. לדבריו, עמדותיהם של בכירי השלטון הטורקי נובעות מ"עמדה רציונלית".

ואילו אחותו של שליט קטר, שייח'ה אל-מיאסה בינת חמד, אמרה – בראיון לכלי תקשורת טורקי – כי ארצה לא תשכח לעולם "את הידידות של טורקיה ושל העם הטורקי".

האהדה הקטרית לארדואן ניכרת בימים אלו גם במישור העממי: במקביל להבעת תמיכה מוחלטת בשליט המקומי, האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני, אזרחים רבים של האמירות תולים פוסטרים וסטיקרים של שני האישים על חלונות מכוניותיהם.

("אל-קודס אל-ערבי"; hurriyetdailynews; "אנאדולו")