ארדואן: טורקיה תפתח במבצע צבאי חדש בסוריה אם תיתקל "באיום הקל ביותר"נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מבהיר את כוונותיה של ארצו ביחס לגזרת צפון סוריה.

בראיון ליומון הרוסי "איזבסטיה", אמר ארדואן כי ארצו נכונה לפתוח במבצע צבאי רחב היקף בצפון סוריה, שעשוי לכלול את הערים מנבג' וא-רקה במטרה להכניסן לתוך "האזור הבטוח" כדי למנוע את הקמתה של מדינה כורדית באזור.

ארדואן הוסיף, כי הכוחות הטורקיים מוכנים לפעולה ברגע שיתעורר "האיום הקל ביותר". לדבריו, "כמה תהליכים שליליים מתרחשים עכשיו בסוריה. אם זה יוביל לאיום על הגבולות שלנו – נגיב באותה דרך בה עשינו במבצע 'מגן הפרת'".

הנשיא הטורקי הביע צער על ששותפיה האסטרטגיים של אנקרה משתפים פעולה עם טרוריסטים, כהגדרתו, מ"מפלגת האיחוד הדמוקרטית" הכורדית-סורית (PYD) ומהזרוע הצבאית שלה – "כוחות ההגנה העממיים" (YPG). כזכור, טורקיה מחשיבה את ה- PYD וה- YPG כשלוחות של מיליציית ה- PKK הכורדית המנהלת עם טורקיה מאבק דמים ממושך (ה- PKK מוגדר הן בטורקיה והן בארה"ב כארגון טרור).

בתחילת חודש מאי ספג ארדואן מכה מכאיבה, כאשר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר לספק נשק ל- YPG לקראת המערכה המכרעת לכיבושה של העיר א-רקה, בירת דאע"ש בסוריה. ההחלטה התקבלה בטורקיה בכעס רב. אנקרה חוששת כי הכורדים ינצלו את הישגיהם המצטברים בשדות הקרב בצפון סוריה כדי להקים לאורך הגבול עם טורקיה ישות כורדית עצמאית, שתשאף לחבור אל הבדלנים הכורדים של ה- PKK בטורקיה. טורקיה הבהירה כי לא תשב בחיבוק ידיים נוכח אפשרות זו.

מוכנים לפעולה: ארדואן (צילום מסך, חשבון הטוויטר שלו)
מוכנים לפעולה: ארדואן (צילום מסך, חשבון הטוויטר שלו)

ובתוך כך, המתיחות בין טורקיה לכוחות הכורדיים הפועלים בצפון סוריה עולה מדרגה. הצבא הטורקי ירה הלילה אש ארטילרית לעבר מספר מטרות של "כוחות ההגנה העממיים" הכורדיים (YPG).

בהודעה שפורסמה מטעם צבא טורקיה, נטען כי הירי בוצע בתגובה לאש שנפתחה מצד ה- YPG לעבר כוחות של "הצבא הסורי החופשי" שנעו מדרום לעיר אעזאז (אזור הריף הצפוני של חלב, קרוב לגבול עם טורקיה). "הצבא הסורי החופשי" זוכה לתמיכתה של טורקיה. לדברי הצבא הטורקי, המטרות "הושמדו/נוטרלו".