ארדואן מאיים: נמנע מהכורדים בצפון עיראק לייצא את הנפט שלהם

הכורדים בצפון עיראק הלכו היום לקלפיות במשאל עם האמור לאשר ברוב גדול את ההצעה להתנתק מהמדינה העיראקית ולהכריז על עצמאותו של החבל הכורדי.

78% מבעלי זכות הבחירה הצביעו במשאל, שתוצאותיו אמנם אינן מחייבות את הממשלה הכורדית האזורית (KRG) אך הוא אמור לסייע לה בנתיב החתחתים שעוד מחכה לכורדים בדרך להשגת העצמאות לה הם מייחלים.

ובינתיים, שכנותיו של החבל הכורדי – טורקיה, איראן ועיראק – שהביעו בשבועות האחרונים את התנגדותן הנחרצת לקיומו של המשאל, ממשיכות להגביר את הלחץ על הכורדים. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הזהיר היום כי ייתכן וארצו תחסום את ייצוא הנפט הכורדי, וזאת באמצעות ניתוק צינור הנפט המחבר בין העיר כירכוכ שבצפון עיראק למסוף הנפט בעיר הטורקית ג'ייהאן (Ceyhan); צינור זה מוביל מאות אלפי חביות נפט ביום מצפון עיראק לטורקיה. בנאום שנשא באיסטנבול אמר הנשיא הטורקי כי "ישנם מספר צעדים על השולחן… טורקיה שולטת על השסתום. ברגע שנסגור את הברז – זה נעשה".

יסגור את הברז? ארדואן (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
יסגור את הברז? ארדואן (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

ארדואן הבהיר כי מבחינתה של טורקיה משאל העם בטל ומבוטל ובלתי לגיטימי, ללא קשר לתוצאותיו, וכי עלולות להיות לו השלכות כלכליות וצבאיות עד כדי שימוש בכוח. הוא ציין כי מעבר הגבול חבור בין טורקיה והאזור הכורדי האוטונומי פתוח כעת לתנועה רק מהכיוון הטורקי, וכי בעתיד הוא עלול להיסגר בשני הכיוונים.

הפרלמנט הטורקי התכנס שלשום לישיבה שלא מן המניין ואישר ברוב גורף את הארכתו בשנה של המנדט המאפשר לצבא הטורקי לפעול בשטחן של סוריה ועיראק נגד איומים הנשקפים לבטחונה הלאומי של טורקיה. המנדט, המתחדש בכל שנה מאז 2014, היה אמור לפקוע בחודש הבא, והוא הוארך עד ל- 30 באוקטובר 2018. שר ההגנה הטורקי נורטין ג'ניקלי הזהיר בישיבה כי משאל העם הכורדי עלול להוביל לתוצאות מסוכנות ואולי אף לעימותים במונחים גלובליים.

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים אמר היום – בראיון משותף לערוצי טלוויזיה טורקיים – כי אנקרה לא תצא להרפתקה, כהגדרתו, אך תגיב אם האינטרסים שלה ייפגעו. ילדרים ציין כי הנושא הגיע ל"נקודת האל חזור", ועל כן התקופה הקרובה עלולה לבשר על "התפתחויות לא נעימות".

הלחץ על האזור הכורדי ניכר גם בשטח: הצבא הטורקי פתח לפני שבוע בתרגיל צבאי ליד העיירה סילופי (דרום-מזרח טורקיה), קרוב למעבר הגבול חבור. משרד ההגנה העיראקי מסר כי צבא עיראק החל בתמרונים משותפים גדולים עם צבא טורקיה בגבול המשותף בין שתי המדינות. בהודעה מטעם מצבא טורקיה נאמר כי השלב השלישי בתרגיל המתקיים באזור סילופי-חבור יחל מחר בהשתתפותם של כוחות צבא עיראקיים.

גם איראן משגרת לכורדים מסרים תקיפים: כוחות צבא איראניים החלו אתמול בתמרונים צבאיים קרוב לגבול עם החבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק.

ארדואן שוחח אמש בטלפון עם עמיתו האיראני חסן רוחאני. שני האישים הדגישו את עמדתן המשותפת של מדינותיהן נגד משאל העם ואת הצורך בשמירת שלמותה הטריטוריאלית ואחדותה הלאומית של עיראק. רוחאני הבהיר כי איראן וטורקיה לא יאפשרו ליצור אי יציבות חדשה באזור.