ארדואן נגד חותמי המניפסט הצרפתי שקרא למחוק פסוקים מהקוראן: אסלאמופובים וגזענים

בטורקיה מגיבים היום בזעם על המניפסט שפורסם בחודש שעבר בצרפת, אשר קרא למחוק פסוקים בקוראן המטיפים לאלימות נגד יהודים ונוצרים.

המניפסט – שנכתב על ידי פיליפ ואל, עורכו לשעבר של המגזין הסאטירי הצרפתי "שרלי הבדו" – פורסם ב- 21 באפריל בעיתון "לה פריזיאן" (Le Parisien) תחת הכותרת "מניפסט נגד 'האנטישמיות החדשה'". כ- 300 איש חתמו עליו – ביניהם נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי, ראשי הממשלה לשעבר מנואל ואלס וברנאר קזנב, ראש עיריית פריז לשעבר ברטראן דלנואה, השחקן ז'ראר דפארדיה והזמר שארל אזנבור, אינטלקטואלים כדוגמת הפילוסוף היהודי ברנאר אנרי-לוי וכן נציגי דתות שונות.

הרקע לגילוי הדעת הוא התגברותם של פשעי שנאה נגד יהודים בצרפת על רקע אנטישמי, כשבתקופה האחרונה הם לובשים צורה של אלימות קשה המגיעה לעיתים עד כדי רצח. הקורבן האחרון בשרשרת הייתה מירל קנול, ניצולת שואה בת 85, שנרצחה באכזריות ב- 23 במרץ בביתה ברובע ה- 11 של פריז. בגילוי הדעת נכתב כי מדובר בגילויים של "אנטישמיות חדשה", כאשר בניגוד לעבר, בו הימין הקיצוני הוא שביצע את פשעי השנאה, בשלב הנוכחי הרדיקליזם האסלאמי נושא באחריות לאלימות נגד יהודים: "בתקופה האחרונה נרצחו 11 יהודים על ידי אסלאמיסטים קיצוניים – וחלקם עונו – רק מפני היותם יהודים". הוא קבע כי "אנטישמיות אינה עסק [רק] של היהודים, אלא העסק של כולם. הצרפתים… חיים בפרדוקס טרגי. ארצם הפכה לתיאטרון של אנטישמיות קטלנית. הטרור הזה מתפשט, ומעורר הן גינויים עממיים והן שתיקה תקשורתית…". המניפסט יצא גם נגד התופעה, במסגרתה משפחות יהודיות נאלצות לעקור מבתיהם באזור פריז מכיוון שאינן חשות בטוחות במקום מגוריהן – תופעה אותה הגדיר כ"טיהור אתני שקט במדינתם של אמיל זולא וקלמנסו".

בסיומה של העצומה פנו החותמים בקריאה הבאה: "אנו דורשים שהפסוקים בקוראן הקוראים לרציחתם ולהענשתם של יהודים, נוצרים ולא-מאמינים יימחקו (במקור: soient frappés d’obsolescence) על ידי הסמכויות התיאולוגיות… כדי שאף מאמין לא יוכל להסתמך על טקסט קדוש כדי לבצע פשע. אנחנו מצפים מהאסלאם של צרפת להוביל את הדרך. אנו דורשים שהמאבק נגד האנטישמיות – שהינה פשיטת-רגל דמוקרטית – יהפוך למשימה לאומית לפני שיהיה מאוחר מדי. לפני שצרפת לא תהיה עוד צרפת".

המניפסט – במיוחד חלקו האחרון – גרם לסערה בקרב מוסלמים בצרפת ומחוצה לה. עצומת-נגד, עליה חתמו 30 אימאמים בצרפת, פורסמה מספר ימים לאחר מכן בעיתון "לה מונד" (Le Monde). והיום – נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, צירף את קולו הרם למחאה נגד המניפסט.

בנאום שנשא באנקרה, בכינוס של חברי הפרלמנט מטעם מפלגתו, מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP), תקף ארדואן את ההצעה למחוק פסוקים מהקוראן, ואמר כי הצעד נועד לפגוע בערכים המקודשים של המוסלמים: "אנחנו לא נרד לרמה שלכם ונתקוף את הערכים המקודשים שלכם כפי שאתם תוקפים את הערכים שלנו", אמר ארדואן, והוסיף כי לחותמי המניפסט אין מושג מהו הקוראן: "אני תוהה האם במהלך חייהם הם קראו אי פעם את הספרים [הדתיים] שלהם – את התנ"ך, או את התורה. אילו היו קוראים אותם, קרוב לוודאי שהיו רוצים לאסור גם את התנ"ך". הנשיא הטורקי הוסיף וטען כי החששות אותם הביעו חותמי המניפסט בנוגע לשפתו של הקוראן אינם אמיתיים אלא מהווים סימן לאסלאמופוביה, גזענות ושנאת זרים.

ראש ממשלת טורקיה, בינאלי ילדרים, התייחס היום גם הוא למניפסט שפורסם בצרפת ואמר כי מדובר ב"מניפסט של בורות" ו"פשע שנאה": "אף אחד אינו יכול להעיז לגעת אפילו באות אחת של הקוראן. הוא נמצא תחת חסותו של אללה". ילדרים הוסיף כי "האינטלקטואלים-כביכול הצרפתיים טענו שהספר הקדוש שלנו מתיר אלימות. הפעולה הזו היא פרובוקציה חסרת כבוד".

השר הטורקי לענייני האיחוד האירופי, עומר צ'ליק, היה זריז יותר מארדואן וילדרים בגינוי המניפסט הצרפתי. הוא השווה שלשום בחשבון הטוויטר שלו את חותמי המניפסט לאנשי ארגון הטרור דאע"ש ואמר כי הם "קרובי המשפחה האידיאולוגיים הקרובים ביותר של דאע"ש", מפני שכמוהו הם מסיקים מסקנות של אלימות מתוך הקוראן: "זוהי הדוגמה הבולטת ביותר של אלימות אינטלקטואלית וברבריות" – כתב צ'ליק – "גישה זו, שתהיה נושא לפסיכיאטריה פוליטית, חושפת כיצד הברבריות עלתה בתוך אירופה… [אנשים] אלו הם המסוכנים ביותר: אלו המסתירים עצמם מאחורי דימוי אינטלקטואלי ופוליטי. זו המנטליות של אלו שכביכול הם נגד אלימות, אבל למעשה סוגדים לקנאות ולאלימות".

גם האופוזיציה הטורקית תרמה גינוי משלה. כמאל קיליצ'דרולו, מנהיגה של "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) – מפלגת האופוזיציה הראשית באטורקיה – תקף את חותמיו של גילוי הדעת הצרפתי ואמר כי הם חולקים מנטליות דומה עם ארגוני הטרור דאע"ש, "אל-קאעדה" ו"ג'בהת א-נוסרה". בדברים שנשא בפני חברי הפרלמנט של מפלגתו, אמר קיליצ'דרולו: "לא הקוראן הוא המיושן, אלא אתם. כל העולם מקבל את העובדה שהאסלאם הוא דת של שלום".

[תמונת הנושא: קוראן – pixabayCC0 Creative Commons]