ארמונות סדאם למכירה? ממשלת עיראק שוקלת למכור נדל"ן לכיסוי הגירעון

ממשלת עיראק, הסובלת מגירעון תקציבי עמוק בשל ירידתם התלולה של מחירי הנפט בעולם, שוקלת לערוך 'מכירת חיסול' של הנדל"ן המדינתי.

העיתון העיראקי "אל-מדא" מדווח הבוקר, כי במסגרת המאמצים לכסות את הגירעון הממשלתי, נלמדת במסדרונות הממשל העיראקי תוכנית לפיה מבנים בבעלות המדינה יימכרו לידיים פרטיות. מקור ממשלתי, שביקש שלא לחשוף את שמו, טוען כי בבעלות המדינה 600 אלף מבנים.

מסעוד חיידר, חבר ועדת הכספים של הפרלמנט העיראקי, אמר ל"אל-מדא" כי המכירה יכולה להכניס לקופת המדינה כ- 150 מיליארד דולר. עם זאת, חיידר מזהיר מפני האפשרות, שמפלגות ואישים בעלי השפעה ינצלו את המכירה כדי לרכוש רכוש נדל"ני במחיר זול.

ברשימת הנכסים שבידי המדינה, הניתנים למכירה על ידה, נמצאים ארמונותיו הרבים של נשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין. על פי "אל-מדא", מספרם של הארמונות מוערך בכ- 1000, 200 מתוכם בבגדאד. לאחר נפילת משטרו של סדאם חוסיין ב- 2003, רובם הפכו לבנייני מפלגות ומוסדות ממשל.

ארמון אל-פאו, בגדאד, פברואר 2005 (נחלת הכלל)
ארמון אל-פאו, בגדאד, פברואר 2005 (נחלת הכלל)

מאג'דה א-תמימי, חברה אחרת בוועדת הכספים הפרלמנטרית של עיראק, מזהירה מפני מכירתם של ארמונות המשטר הקודם. לדבריה, מדובר ברכוש של העם, ויש להפוך את הארמונות למוזיאונים, שיניבו הכנסה יומית מהמבקרים בהם.

בחודש שעבר אישר הפרלמנט העיראקי את תקציב 2016. הגירעון הצפוי מוערך בכ- 20 מיליארד דולר.