א-סיסי בנאום לרגל "חג שחרור סיני": השלום – בחירה אסטרטגית של מצרים

מצרים ציינה היום את "חג שחרור סיני" – יום לאומי המזכיר בכל שנה את נסיגתה של ישראל מחצי האי סיני והחזרתו לידיים מצריות. היום לפני 36 שנים – ב- 25 באפריל 1982 – השלימה ישראל את פינויו של חצי האי, בהתאם להסכם השלום שנחתם בינה לבין מצרים (למעט טאבה, בשל מחלוקת בין הצדדים על מיקום קו הגבול באזור. בוררות בינלאומית פסקה לטובת מצרים, וטאבה פונתה ב- 19 במרץ 1989).

בנאום לאומה ששודר בטלוויזיה המצרית לרגל "חג שחרור סיני", אמר נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, כי "שחרורו של [חצי האי] סיני עד הסנטימטר האחרון" הושג באמצעות מאבקו של העם המצרי "בסבל, בזיעה ובדם, בעבודה, בהקרבה ובסבלנות". לדבריו, "הניסיון של החזרת סיני, במלחמה ובשלום, לימד אותנו כי העם המצרי אינו שוכח להתעורר, אינו נכנע לתבוסה ואינו מקבל כניעה. הניסיון של החזרת סיני לימד אותנו, כי האומה המצרית מסוגלת תמיד להתנער למען זכויותיה ולכפות על האחרים לכבדה. למדנו מהמלחמות שבאו בזו אחר זו ומהמשא ומתן הקשה לשלום, כי הזכות הנתמכת על ידי הכוח מנצחת לבסוף, וכי העם המצרי אינו מפקיר את אדמתו ומסוגל להגן עליה – במלחמה ובשלום".

הנשיא המצרי התייחס בדבריו למלחמה הקשה שמנהל צבא מצרים נגד הטרור בחצי האי סיני: "ברור לכולם שתאוות הבצע בסיני לא הסתיימה, וכי האיומים – אף שאופיים השתנה – סכנתם אינה פחותה. אנו עומדים מזה שנים מול מתקפות קשות מצידם של ארגוני טרור, הנתמכים וממומנים על ידי מדינות וישויות מאורגנות. רשת גדולה של ארגוני הטרור הצליחה בשנים האחרונות לנצל את מצב האנרכיה הפוליטית שהכתה את האזור וכבשה שטחים נרחבים של מדינות אחיות, מה שנתן לה את האשליה שהיא תוכל לעשות זאת גם באדמתנו היקרה". א-סיסי שיבח את כוחות הביטחון המצריים "שהוכיחו את יכולות הלחימה שלהם ואת רמתם הצבאית הגבוהה" ועל שהם "משיגים ניצחונות בזה אחר זה, צרים באופן יומיומי על הטרור ומהדקים את עניבת החנק סביבו. הם ראויים לגאוות העם המצרי ולברכתו, אותה אנו מפנים היום מהלב לגיבורים של הכוחות המזוינים והמשטרה". א-סיסי הוסיף כי היכולת שהוכיחה מצרים בשנים האחרונות לשמור על הביטחון והיציבות "באזור קשה ובעולם סוער, כשמסביבנו דוגמאות רבות של היעדר ביטחון, פיצול עדתי ופוליטי, שפיכות דמים והתמוטטות המדינה" מהווה "עדות לייחודיותו ולתקיפותו של עם זה וליכולתם של כוחותיו המזוינים ומוסדות המדינה שלו".

א-סיסי סיים את דבריו בהדגישו כי "מצרים אימצה את הבחירה של השלום כמגמה אסטרטגית, ואימצה את הבחירה של פיתוח כולל ובר קיימא כדרך לעתיד ההולם את העם המצרי… העתיד של המולדת אינו נוצר על ידי סיסמאות… אנחנו במצרים גמרנו אומר והלכנו בדרך הבנייה והפיתוח, דרך השיקום והשלום. במקביל להמשך מאבקנו הכולל בטרור, אנו הולכים בדרך של פיתוח סיני וזריעת הטוב בכל שטחה, ואנו בטוחים שהעם המצרי הגדול לא יתמהמה מלהשתתף בכך ככל יכולתו… ההשתתפות במלחמה נגד הטרור אינה בנשק ובלחימה בלבד, אלא גם בבנייה, בפיתוח ובהקמת פרויקטים, במתן הזדמנויות עבודה ובהגשמת התקוות לעתיד מזהיר".

("אל-מסרי אל-יום")