א-סיסי: לא נהסס לשלוח כוחות למפרץ בעת הצורך

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי מפגין שרירים.

בשיחה שקיים אתמול עם משלחת של עיתונאים כווייתיים, אמר הנשיא המצרי כי ארצו לא תהסס לשלוח את חייליה למדינות המפרץ הערביות, ובכללן כוויית – אם יהיה צורך בכך כדי להדוף תוקפנות ישירה כלפיהן או איום בטחוני שירחף מעליהן. לדבריו, הצבא המצרי הוא צבאם של כל הערבים: "מצרים איננה מתערבת בענייניהן של מדינות אחרות… אך היא מסוגלת להדוף כל תוקפנות… מעליה או מעל אחיותיה". אל-סיסי ציין, כי ההגנה על שלומם ובטחונם של האזרחים אינה עניין לאומי בלבד, אלא עניין דתי ומוסרי: "דת האסלאם אינה מקבלת הטלת אימה על האזרחים".

בהצהרה שמסר עלאא יוסוף, דוברו של הנשיא, נאמר כי א-סיסי הדגיש שמדיניותה של מצרים בנוגע למשבר הסורי הינה עקבית: אי התערבות בענייניה של סוריה, כיבוד רצון עמה ומאבק בטרור ובגורמים הקיצוניים. במקביל לכך, מצרים פועלת להביא לפתרון פוליטי למשבר שישמור על אחדותה הטריטוריאלית של סוריה ויאפשר לפתוח במאמצים לשיקומה.

(צילום מסך, פייסבוק)
(צילום מסך, פייסבוק)

א-סיסי הוסיף והבהיר, כי ההתקפה האווירית החריגה שיזמה מצרים בשנה שעברה כנגד מטרות דאע"ש בלוב הייתה בתגובה להוצאתם להורג של 21 מאזרחיה הקופטים בחוף הים הלובי, וכי מצרים נחושה שלא להתערב בענייניה הפנימיים של לוב ולא לנצל את הכאוס השורר בה.

כזכור, באמצע פברואר 2015 פרסם ארגון הטרור סרטון וידיאו, בו הוצגה עריפת ראשיהם של 21 הקופטים, שנחטפו בתחילת 2015 בעיר החוף הלובית סירת. הסרטון עורר תגובות סוערות במצרים וקריאות לנקמה. מצרים הגיבה במהירות, ובאותו לילה תקפו מטוסי חיל האוויר המצרי מחנות אימונים ומחסני נשק ותחמושת של דאע"ש בלוב.

המשלחת העיתונאית מכוויית הגיעה למצרים כדי לציין 25 שנה למלחמת המפרץ הראשונה, ולהודות למצרים על חברותה בקואליציה שהביאה לסילוקו של הצבא העיראקי שפלש לכוויית.

יצוין, כי התבטאותו של א-סיסי בנוגע לאפשרות היחלצותה של מצרים להגנת מדינות המפרץ הערביות אינה חידוש בלקסיקון הרטורי שלו. מאז היכנסו לתפקידו כנשיא (ביוני 2014), הוא נוהג מעת לעת להדגיש את מחויבותה המלאה של מצרים להגנה על הביטחון הלאומי הערבי בכלל, והמפרצי בפרט.

(עמוד הפייסבוק של א-סיסי; "אל-אהראם"; "אל-ערביה")