א-סיסי מודה: התרסקות המטוס הרוסי באוקטובר 2015 – פעולת טרורנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי הודה היום לראשונה, כי התרסקות המטוס הרוסי בסוף אוקטובר 2015 מעל שמי חצי האי סיני הייתה פעולת טרור.

בהתרסקות מטוס A321 של חברת התעופה הרוסית מטרוג'ט, שהיה בדרכו משרם א-שייח' לסנט פטרסבורג, נהרגו 224 נוסעים ואנשי צוות. "ולאית סיני" – שלוחת דאע"ש בחצי האי המצרי – נטלה אחריות על הפיגוע. כשבועיים לאחר ההתרסקות אישרה רוסיה באופן רשמי כי מדובר בפיגוע טרור, אך מצרים סירבה לעשות זאת עד היום.

בעקבות התקרית הקשה, הודיעו בריטניה ורוסיה על השעיית הטיסות האזרחיות למצרים. הפיגוע הביא להחרפה משמעותית במשבר הפוקד את ענף התיירות המצרי בשנים האחרונות.

בנאום ארוך שנשא בקאהיר, במהלכה של ועידה שנועדה להציג את החזון הכלכלי לעתידה של מצרים בשנת 2030, אמר א-סיסי כי הטרוריסטים שהפילו את המטוס רצו לפגוע בתעשיית התיירות המצרית ובקשרים שבין מצרים ורוסיה.

"רק לי": א-סיסי (צילום מסך, יוטיוב)
"רק לי": א-סיסי (צילום מסך, יוטיוב)

הממשל המצרי עומד בשבועות האחרונים בפני ביקורת קשה, היוצאת נגד הפרות של זכויות אדם במדינה ונגד היד הקשה בה נוקטת המשטרה, וכן נגד אופן ניהולה של הכלכלה. א-סיסי התייחס בדבריו לביקורת, וביקש מאזרחי מצרים שלא לשמוע לאף אחד אלא להאזין אך ורק לו: "אם אתם אוהבים את מצרים באמת… האזינו רק למילים שלי. רק שלי". לדבריו, הביקורת הלא הוגנת על הממשלה תורמת לנסיונות להפיל את המדינה, והוא נשבע כי יסלק "מעל פני האדמה" כל מי שינסה לפגוע בה.

א-סיסי אמר עוד, כי ימשיך לבנות ולפתח את מצרים עד סוף חייו, או עד סוף כהונתו כנשיא.

("אל-אהראם"; טאס"ס; "אל-ערביה")