בהמתנה לקראת פעולה אמריקנית בסוריה: רוסיה וארה"ב באיומים הדדיים

המתח בין רוסיה וארה"ב הולך ומתגבר לקראת האפשרות שממשל טראמפ יגיב על המתקפה הכימית שביצע צבא המשטר הסורי בעיר דומא שברוטה המזרחית של דמשק.

אמש התראיין שגריר רוסיה בלבנון, אלסנדר זסיפקין, לערוץ החזבאללה "אל-מנאר", במהלכו שיגר מסר ברור (בשפה הערבית) לדונלד טראמפ מטעמו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין: "אם תהיה תקיפה של האמריקנים [נגד סוריה]… הטילים ייורטו, וגם מקורות השיגור שלהם ייפגעו".

טראמפ הגיב לפני כשעה (בוקר על פי שעון וושינגטון) על הדברים בציוץ טוויטר זועם: "תתכונני רוסיה, מפני שהטילים יבואו – יפים, חדשים ו'חכמים'. אתם לא צריכים להיות פרטנרים של חיה שהורגת בגז, שהורגת את בני עמה ונהנית מזה!".

רוסיה, תתכונני: טראמפ (תמונת ארכיון, Gage Skidmore, flickr, CC BY-SA 2.0)
רוסיה, תתכונני: טראמפ (תמונת ארכיון, Gage Skidmore, flickr, CC BY-SA 2.0)

דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זחרובה, לא נותרה חייבת והגיבה במהירות – באמצעות עמוד הפייסבוק שלה – לציוץ המאיים של טראמפ: "טילים חכמים צריכים להיות משוגרים לעבר טרוריסטים, לא לעבר ממשלה חוקית שנלחמת בשטחה מזה מספר שנים בטרור הבינלאומי".

זחרובה הוסיפה וציינה, כי פקחי הארגון למניעת הפצת נשק כימי הזהירו שטילים חכמים ישמידו את כל הראיות הקשורות לשימוש בנשק כימי על הקרקע: "האם כל הרעיון הוא לטייח את העקבות של [ה]פרובוקציה באמצעות המכות של טילים חכמים, כך שלפקחים הבינלאומיים לא יהיה מה לחפש כעדויות [לשימוש בנשק כימי]?".

מוקדם יותר היום, יבגני סרברניקוב, סגן יו"ר ועדת ההגנה של הבית העליון של הפרלמנט הרוסי, הזהיר כי רוסיה תגיב באופן מיידי אם אנשיה ייפגעו במתקפה אמריקנית: "הבסיסים הצבאיים הרוסיים בחמימים וטרטוס מוגנים היטב. בה בעת, אנו מצפים שבמקרה של תקיפות אמריקניות, חיי אנשינו לא יהיו בסכנה. אני חושב שארה"ב מבינה זאת ולא תרשה שזה יקרה, מפני שאחרת תגובתה של רוסיה תהיה מיידית…".

סוריה מגיבה אף היא לאיומים האמריקניים. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" ציטטה "מקור בכיר" במשרד החוץ הסורי, שאמר: "אנו לא מתפלאים על ההסלמה הפזיזה הזו של ארה"ב, שנתנה – ועדיין נותנת – חסות לטרור בסוריה. כולם יודעים שהתירוץ של הנשק הכימי הינו תואנה קלושה שאינה נתמכת בהוכחות, אשר נועדה לשים את סוריה למטרה [למתקפה צבאית]". הבכיר הסורי הוסיף, כי התנהגותו של הממשל האמריקני מעידה כי "לא רק שהוא חסר ערכים ועקרונות, אלא גם נטול חוכמה והיגיון, וזה כשלעצמו מהווה סכנה לביטחון ולשלום העולמיים". לדבריו, המעשים וההצהרות של ממשל טראמפ ובעלי בריתו – כדוגמת בריטניה וצרפת – לא יניאו את סוריה מלהמשיך במאבקה נגד הטרור.

מטורקיה יוצאים קולות המביעים דאגה מפני ההסלמה בין ארה"ב ורוסיה, שעלולה לסחוף את האזור למערבולת מסוכנת. כך, למשל, ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים התייחס לחילופי המהלומות ברשתות החברתיות בין רוסיה וארה"ב ואמר כי הן נלחמות כמו בריונים ברחוב: "לי יש טיל טוב יותר, לך יש טיל טוב יותר. זה כמו קרבות רחוב. הן מאיימות זו על זו באמצעות ציוצים. האנשים ברחובות משלמים את המחיר. הגיע הזמן שתפסיקו את הקרב הזה". ילדרים קרא לשתי המדינות לשתף פעולה במזרח התיכון על מנת להקל על פצעיהם של האזרחים ולהבטיח את שלמותן הטריטוריאלית של סוריה ועיראק מבלי ללכת יד ביד, כהגדרתו, עם ארגוני טרור.

[עודכן: 16:35]