בחריין ואיחוד האמירויות בעקבות סעודיה: סנקציות דיפלומטיות נגד איראן

כדור השלג אותו שחררה סעודיה אמש – בהודעתה על ניתוק יחסיה הדיפלומטיים עם איראן – ממשיך להתגלגל.

ההסלמה הנוספת ביחסים בין שתי המדינות (מעבר למתח המובנה ביניהן) החלה כאשר סעודיה הוציאה שלשום להורג את איש הדת הסעודי-שיעי נימר א-נימר. דוברים ובכירים איראניים תקפו בחריפות את הממלכה, בערים טהראן ומשהד פרצו הפגנות מחאה נגד הנציגויות הסעודיות בהן, ובקבוקי תבערה הושלכו לעברן. חלק מהמפגינים אף פרצו לתוכן, וחוללו בהן הרס.

בעלות בריתה של ריאד במפרץ, החוששות כמוה מפני השאיפה האיראנית להגמוניה אזורית, נוקטות היום בצעדים דומים לשלה. בחריין הודיעה על ניתוק יחסיה עם איראן, ודרשה ממנה להוציא את הדיפלומטים שלה מהבירה מנאמה תוך 48 שעות.

ואילו איחוד האמירויות הערביות החליטה להוריד את דרג היחסים עם איראן ולהפחית את מספר הדיפלומטים האיראנים השוהים בה. משרד החוץ האמירותי הודיע, כי השגריר בטהראן סייף א-זעאבי נקרא לשוב לארצו. בהודעה נאמר, כי ההחלטה התקבלה בעקבות "ההתערבות האיראנית המתמשכת" בעניינים הפנימיים של מדינות המפרץ ומדינות ערב, "אשר הגיעה לרמות חסרות תקדים בתקופה האחרונה".

גם סודאן מצטרפת, והחליטה לגרש את שגריר איראן ואת חברי המשלחת הדיפלומטית, ולהחזיר מטהראן את שגרירה.

גורם במשרד החוץ הרוסי הודיע, כי מוסקבה מוכנה לתווך בין סעודיה ואיראן כדי לפתור את המשבר ביניהן. צרפת קראה לצדדים לעצור את ההסלמה ביניהם, והביעה אף היא נכונות לסייע במציאת פתרונות מדיניים למשבר. כך מסר דובר ממשלת צרפת סטפן לה פול בתום ישיבת הממשלה. ובגרמניה – דובר הממשלה סטפן זייברט הביע צער רב על החלטתה של סעודיה לנתק את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן, והפציר בצדדים לפתוח בדיאלוג כדי לפתור את חילוקי הדעות ביניהם.

ביום שאחרי ההודעה הסעודית על ניתוק היחסים עם איראן, ממשיכות לצאת מאיראן התבטאויות אנטי-סעודיות. מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן עלי שמח'אני גינה את סעודיה על ההוצאה להורג של א-נימר, ואמר כי מדובר בדוגמה "בלתי ניתנת להכחשה" של פשע נגד האנושות. שמח'אני אמר את הדברים בפגישה בטהראן עם שר החוץ של דנמרק כריסטיאן ג'נסן. סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" מדווחת, כי ג'נסן הדגיש כי ארצו מגנה אף היא את ההוצאה להורג.

דובר משרד החוץ האיראני חוסיין ג'אבר אנסארי אמר, כי צעדי המדיניות בהם נקטה סעודיה – ובכללם המלחמה בה פתחה בתימן [נגד המורדים החות'ים, במרץ 2014] ותמיכתה בטרור התכפירי (אסלאמיסטי ג'יהאדיסטי) – הגבירו את העימותים והמתחים באזור. לדבריו, סעודיה גם תומכת בארגוני טרור הפועלים באיראן. הוא הגדיר את המשטר הסעודי כמיושן ודיקטטורי, המטפל באופוזיציה הפנימית שלו באמצעות שפה של דיכוי, הוצאה להורג ועריפת ראשים. אנסארי אמר, כי הדיפלומטים האיראנים בסעודיה – להם ניתנו 48 שעות לעזוב את הממלכה – עדיין נמצאים בה, ויעזבו בקרוב.

ואילו סגן הנשיא אישאק צ'יאנגירי יעץ לסעודיה לוותר על "פעולות החבלה והצעדים הבלתי הגיוניים, החפוזים והרגשיים שהינם תוצאה של ניהול כושל", ואמר כי סעודיה תיפגע בעצמה בשל ניתוק יחסיה עם איראן. צ'יאנגירי הוסיף כי ארצו נהגה בשנים האחרונות באיפוק כלפי סעודיה, וקרא לבכירים הסעודים לבחור באנשים מיומנים ומוכשרים לשלטון בממלכה.

(סוכנויות הידיעות של בחריין ואיחוד האמירויות הערביות; "אל-ח'ליג' אונליין"; "אל-קודס אל-ערבי"; סוכנות הידיעות האיראנית "ארנא"; TASNIM; "פארס")