בחריין: שיעים שרפו תחנת משטרה באי סיתרה – במחאה על הפיגועים בטהראןלא שקט בבחריין.

בשבועיים האחרונים מתעצמת המחאה של השיעים בבחריין, המהווים רוב באוכלוסיית הממלכה. זאת לאחר פשיטה שביצעו כוחות ביטחון ב- 23 במאי על העיירה דיראז (מערבית לבירה מנאמה), מקום מגוריו של איש הדת השיעי עיסא קאסם, מנהיגו הרוחני של הרוב השיעי, במטרה לפזר שביתת שבת של תומכיו, שהחלה בקיץ שעבר במחאה על שהשלטונות שללו את אזרחותו. ב- 21 במאי דן בית משפט את קאסם לשנת מאסר על תנאי ולעונשים פיננסיים שונים, לאחר שהורשע בגיוס כספים בלתי חוקי ובמעורבות בהלבנת כספים.

השיעים יצאו ב"אביב הערבי" של 2011 לרחובות בדרישה לשנות את שיטת הממשל למונרכיה חוקתית ולהופכה לייצוגית יותר, כדי שיתאפשר להם לקבל יותר זכויות – פוליטיות ואחרות. משטר המיעוט הסוני בראשות בית המלוכה אאל ח'ליפה דיכא את ההפגנות (תוך שהוא מסתייע לשם כך בכוחות שנשלחו מסעודיה ואיחוד האמירויות הערביות), אך אי השקט השיעי אינו פוסק. במהלך השנים, השלטונות ממשיכים לנקוט באמצעים שונים כדי לרסן את האופוזיציה – בין היתר, שלילת אזרחותם של פעילים בולטים בה, הכנסתם לכלא של מנהיגיה והוצאתם אל מחוץ לחוק של תנועות ומפלגות: ביולי 2016 ננקט צעד זה כנגד אגודת "אל-ופאק", תנועת האופוזיציה השיעית הגדולה בבחריין; ובסוף החודש שעבר הורה בית משפט על פירוקה של אגודת "ועד" (האגודה לפעולה לאומית דמוקרטית), מפלגת האופוזיציה החילונית המרכזית, וזאת לאחר שהואשמה בתמיכה בטרור ובהסתה לאלימות.

המשטר בבחריין מאשים את איראן כי היא מעודדת ומסייעת באופן פעיל למחאתם של השיעים, שחלקם אינו מסתפק בהפגנות ומחאות שקטות אלא נוקט גם באמצעים אלימים.

פעילותה של המשטרה הבחריינית בדיראז, במהלכה פרצו הכוחות לביתו של קאסם ועצרו עשרות מבוקשים שהסתתרו בו, הסתיימה בחמישה הרוגים לפחות. מאז, כאמור, גברה האינטנסיביות של המחאה השיעית ברחבי בחריין. עליית המדרגה ניזונה גם בשל הטענה של גורמים באופוזיציה השיעית כי מאז הפשיטה על ביתו, קאסם נעלם ולא ידוע מה עלה בגורלו. החשש השיעי הוא, כי לאחר שאזרחותו של קאסם נשללה בשנה שעברה, השלטונות עומדים לגרש אותו מתחומי המדינה.

בדרך אל ההצתה (מתוך עמוד הפייסבוק של ה"קואליציה")
בדרך אל ההצתה (מתוך עמוד הפייסבוק של ה"קואליציה")

אמש, בעקבות הפיגועים שביצע ארגון דאע"ש בטהראן, יצאו מפגינים לרחובות סיתרה והעלו באש את תחנת המשטרה באי. הפעולה אורגנה על ידי "קואליציית צעירי מהפכת ה- 14 בפברואר" – גוף הפועל מאז 2011, ששם לו למטרה להפיל את בית המלוכה הסוני השליט. הארגון מגדיר (באתר הרשמי שלו) את שריפת התחנה כ"פעולה מהפכנית מוצלחת" שנועדה לנקום את דמם של קרבנות הפיגועים בטהראן. לדבריו, במהלך פעולה זו "כיוונו גיבורי הכיכרות את אש ההגנה המקודשת וההתנגדות החוסיינית [=שיעית] כלפי שכירי החרב הזרים בקרבת מאורת הטרור הח'ליפית [=שושלת בית המלוכה בבחריין] בסיתרה".