בין חמאס לג'יהאד האסלאמי – פניה של המציאות / פרופ' עוזי רבי

ההודעה המשותפת שהוציאו חמאס והג'יהאד האסלאמי, ובה קיבלו אחריות למטחי הירי הכבדים על עוטף עזה, מחזירה אותנו לתמונה המוכרת.

חמאס כשל בכל אשר ניסה – מנהרות, תהלוכות, אירועי גדר – וחזר לסורו. איראן, פטרוניתו של הג'יהאד האסלאמי, ודאי מעניקה רוח גבית ורוצה לראות "דרום אדום" כדי למלא את ידיה של ישראל בעיסוקים בזירות נוספות.

החמאס לא ישתנה. איראן לא תשתנה. השאלה אם ישראל תשתנה. להיכנס לעזה? לא! המחירים הנתבעים מאופציה כזו גבוהים ביותר ולא מבטיחים דבר. חמאס מוחלש בעזה גרוע פחות מכל אופציה אחרת.

יחד עם זאת, ישראל צריכה לזכור שעיני הצפון – איראן, חזבאללה ובשאר – נשואות לחצר הדרום כדי לראות את ביצועיה של ישראל.

הקצב חייב להיות בידי ישראל ולא בידי החמאס. אסור לה, ולו גם לרגע, להיתפס כשחקן צפוי ומוכר על ידי הצד השני. ישראל הפרו-אקטיבית בצפון נתנה לאיראן לחשוב, ועתה הגיע הזמן לעשות זאת גם בדרום.

אמנם קשה יותר לעשות זאת מול ארגון טרור השולט באופן מאפיוזי על שני מיליון איש, אך מציאות בינלאומית חדשה, עולם ערבי טרוד בעניינים אחרים, מאפשרים לישראל מרחב תמרון רחב יותר.

ראשי החמאס, הג'יהאד ושאר מרעין ובישין ישנו ממנהגם כשיבינו שהם עצמם עלולים לשלם בראשם, שישראל לא מגיבה אלא יוזמת ללא הפסק, לא בשל רקטה או פצמ"ר אלא באופן קבוע.

תמונת אילוסטרציה (אתר "סראיא אל-קודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי)
תמונת אילוסטרציה (אתר "סראיא אל-קודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי)
הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו