בית משפט במצרים הורה על חסימת יוטיוב למשך חודש

בית המשפט המנהלי הגבוה במצרים הורה היום על חסימת אתר יוטיוב ברחבי המדינה למשך חודש. הנימוק: סרטון פוגעני נגד הנביא מוחמד שיוטיוב סירבה להסירו.

ראשיתו של הסיפור ביולי 2012, אז הופיע ביוטיוב סרט קצר בשם "תמימות המוסלמים". הסרט באורך 14 דקות, שהוצג כקדימון לסרט מלא, נכתב והופק על ידי מארק באסלי יוסף (Mark Basseley Youssef, הידוע גם כנקולא באסלי נקולא, Nakoula Basseley Nakoula), נוצרי-קופטי יליד מצרים המתגורר בארה"ב. יוסף הפיץ את הסרט בשם בדוי – סם בסיל (Sam Bacile); תחילה באנגלית, כשבהמשך הופיע ברשת הדיבוב לערבית. הסרט, שלעג לנביא מוחמד והציגו כבריון צמא דם, הביא להפגנות ומחאות אנטי-אמריקניות במצרים ובמספר מדינות מוסלמיות נוספות, במהלכן נהרגו כמה עשרות בני אדם. יוסף עצמו, שהסתבך בעבר עם החוק בהונאת בנק וריצה עונש מאסר, נעצר בלוס אנג'לס ובנובמבר 2012 נידון לשנת מאסר בפועל לאחר שהורשע בהפרת התנאים של שחרורו מהכלא, הכוללים אי שימוש בזהות כפולה.

בספטמבר 2012, עורך דין מצרי בשם מוחמד חאמד סאלם הגיש תביעה לבית משפט מנהלי במצרים נגד יוטיוב ודרש לחסום את האתר. בית המשפט הורה לרשויות הנוגעות בדבר לחסום את אתר שיתוף הסרטונים הנמצא בבעלות "גוגל", אך המדינה הגישה ערעור על ההחלטה – וזאת באמצעות "הרשות הלאומית לרגולציה של התקשורת" (NTRA), שטענה כי יהיה קשה לבצע את חסימת האתר במצרים מבלי לפגוע במנוע החיפוש של "גוגל", צעד שיגרום נזקים כלכליים למצרים ולעסקים הפועלים בה. ערעור נוסף על הפסיקה הוגש מטעם "האגודה לחופש המחשבה והביטוי" (AFTE) שמושבה במצרים.

במרץ 2013 קיבל בית משפט מנהלי בערכאה גבוהה יותר את הערעורים, אך היום נדחו ערעורים אלו בהחלטה של בית המשפט המנהלי הגבוה, המהווה פסיקה סופית בנידון ללא אפשרות ערעור נוספת. בית המשפט כתב בנימוקיו כי "החירויות והזכויות הציבוריות המעוגנות בחוקה, ובכללן חופש המחשבה והביטוי, אינן מוחלטות, והן כפופות לשמירה על אופיים המושרש של ערכי החברה ומסורותיה". ההחלטה מחייבת גם את חסימתם של קישורים המאפשרים צפייה בסרט.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות "רויטרס", נכון לשעות הצהריים ניתן היה עדיין במצרים לגלוש באתר יוטיוב.

[תמונת הנושא: pixabay, public domain]