בית משפט בעיראק דן למוות את אבו חמזה, מחבל דאע"ש בלגי ממוצא מרוקני

בית המשפט הפלילי המרכזי של עיראק דן היום למוות את טארק ג'דעון, אחד מבכירי הלוחמים הזרים בשורות ארגון דאע"ש.

ג'דעון בן ה- 30, אזרח בלגי ממוצא מרוקני שהצטרף לארגון הטרור ב- 2014, נודע בכינוי "אבו חמזה הבלגי" (אל-בלג'יכי). הוא הופיע בסרטוני תעמולה של דאע"ש, בהם השמיע איומים לבצע פיגועים ביבשת אירופה. ל'רזומה' הטרוריסטי שלו יש להוסיף גם לחימה בעיר הכורדית כובאני (בערבית: עין אל-ערב) שבצפון סוריה, לחימה בקרבות בערים העיראקיות תיכרית וא-רמאדי ובמחוז נינווה, וכן את אימונם הצבאי של כ- 60 ילדים בגילאי 13-8 שדאע"ש קיבץ אותם לקבוצה שנודעה בשם "כפירי הח'ליפות" (אשבאל אל-ח'לאפה). ג'דעון נעצר בקיץ שעבר בעיר מוסול.

דובר המועצה המשפטית העליונה של עיראק, השופט עבד א-סתאר א-בירדקאר, אמר כי ג'דעון הוא אחד מהלוחמים הזרים המבוקשים ביותר שלחמו בשורות דאע"ש בסוריה ובעיראק.

משפטו של ג'דעון החל לפני כשבועיים. הוא הביע חרטה על הצטרפותו לדאע"ש ואמר כי "תעה בדרך", אך הכחיש את האישומים המיוחסים לו. לטענתו, אחד מהמפקדים הבכירים של דאע"ש אילץ אותו להופיע בסרטוני הוידיאו בהם איים על בלגיה וצרפת בביצוע פיגועי טרור. בעקבות סרטונים אלו זכה ג'דעון בתקשורת המערבית לכינוי "אבעוד החדש" – על שמו של עבד אל-חמיד עבאוד, מתכנן מתקפת הטרור בפריז בנובמבר 2015.

הישיבה היום בבית המשפט נמשכה עשר דקות בלבד, בסיומה דן אותו השופט העיראקי למוות בתלייה. לג'דעון יש אפשרות לערער על גזר הדין בתוך 30 יום.

מאז תחילת השנה, נידונו למוות בעיראק כ- 100 אזרחים זרים וכ- 185 נידונו למאסר עולם לאחר שהורשעו בחברות בארגון דאע"ש.

אבו חמזה הבלגי (טוויטר)
אבו חמזה הבלגי (טוויטר)

("אילאף"; "אל-ערביה"; "א-שרק אל-אוסט")