בכיר איראני: סעודיה מנסה להשפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות

המתיחות בין איראן וסעודיה ממשיכה לגאות, וחילופי האש המילוליים בין שתי המדינות אינם פוסקים.

והפעם: איש הדת חיידר מוסלחי, מי ששימש כשר המודיעין של איראן בין השנים 2013-2009 (בתקופת כהונתו השנייה של מחמוד אחמדי-נז'אד כנשיא), מאשים את סעודיה בניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות, שתתקיימנה בעוד שמונה ימים (ב- 19 במאי).

מוסלחי (במרכז התמונה. Hamed Malekpour, Tasnim, CC BY 4.0)
מוסלחי (במרכז התמונה. Hamed Malekpour, Tasnim, CC BY 4.0)

בכינוס שהתקיים במסגד בעיר לאמרד שבמחוז פארס (דרום איראן), אמר מוסלחי כי גורמים באיראן ומחוצה לה פועלים כדי להשפיע על תוצאות הבחירות, ביניהם סעודיה וארגונים ג'יהאדיסטיים, המוציאים מיליארדי דולרים כדי לשנות את האווירה באיראן, וזאת במטרה להביא לחזרתו של המשטר המלוכני.

הוא הוסיף והאשים כי סעודיה היא העומדת – בתמיכה ובמימון – מאחורי הפיגוע בעיר מירג'אוה (דרום-מזרח איראן, סמוך לגבול עם פקיסטן). ארגון הג'יהאד הבלוצ'י "ג'יש אל-עדל" (צבא הצדק) קיבל עליו את האחריות לפיגוע, בו נהרגו תשעה חיילים איראניים.

מוסלחי אמר עוד, כי הציונים הם "העומק האסטרטגי" של משפחת המלוכה הסעודית, וכי זו הסיבה העומדת מאחורי האיבה הסעודית לאיראן.

דהקאן (צילום מסך, "אל-מנאר")
דהקאן (צילום מסך, "אל-מנאר")

גל ההסלמה הנוכחי בהתבטאויות של בכירים בסעודיה ובאיראן החל בתחילת החודש, כאשר יורש העצר השני של הממלכה, הנסיך מוחמד בן סלמאן (בנו של המלך) האשים את איראן כי היא מנסה להשתלט על העולם המוסלמי בכלל ועל סעודיה בפרט. הוא אמר כי אין כל אפשרות לקיים דיאלוג עם המשטר השיעי-אסלאמי של איראן, וזאת בשל האידיאולוגיה הקיצונית בה דוגל משטר זה. הנסיך הסעודי הוסיף כי סעודיה לא תמתין שהמערכה תגיע לתוך שטחה: "אנחנו נפעל כדי שהמערכה תהיה אצלם באיראן ולא בסעודיה".

דוברים שונים של המשטר באיראן הגיבו בחריפות על דבריו של הנסיך מוחמד. בראיון לערוץ החזבאללה "אל-מנאר" האשים שר ההגנה האיראני, הגנרל חוסיין דהקאן, את סעודיה כי היא מהדקת את קשריה עם ישראל ומתחנפת לראש ממשלתה בנימין נתניהו. דהקאן איים כי אם סעודיה תנהג בטיפשות, "לא יישאר בה מקום בטוח מלבד מכה ומדינה", הערים הקדושות לאסלאם.