בכיר באיחוד האמירויות הערביות: היעדר פיקוח על המסגדים באירופה – הגורם לטרור

השייח' נהיאן (תמונת ארכיון, University of Salford, flickr, CC BY 2.0)
השייח' נהיאן (תמונת ארכיון, University of Salford, flickr, CC BY 2.0)

קריאת השכמה למדינות אירופה על הצורך להטיל פיקוח על המסגדים הפועלים בשטחן כאמצעי במאבק בטרור – מגיעה מאיחוד האמירויות הערביות.

השייח' נהיאן בן מובארכ אאל נהיאן – המכהן כשר לענייני סובלנות באמירויות – העניק ראיון לסוכנות הידיעות הגרמנית DPA, בו אמר כי הזנחת הפיקוח על המסגדים באירופה הובילה לפיגועי טרור שהתרחשו ביבשת זו בשנים האחרונות. לדבריו, אין לאפשר פתיחתם של מסגדים "סתם כך" ולהתיר לכל מי שרוצה את היכולת להיכנס אליהם ולשאת בהם דרשות: "חובה שיהיה רישיון לכך".

שר הסובלנות האמירותי הוסיף, כי תהליך הרדיקליזציה שעברו מוסלמים בגרמניה, צרפת, בריטניה ובלגיה נובע מכך שלא היה פיקוח מספיק על המסגדים מצד הרשויות והמרכזים האסלאמיים במדינות אלו. הוא ציין, כי למרות שארצו הציעה לסייע – בין היתר, בהכשרת אימאמים – היא לא קיבלה עד כה בקשה בנידון ממדינות באירופה. הוא הדגיש כי כוונתן של מדינות אירופה הייתה טובה כאשר התירו ל"אנשים הללו" לנהל בעצמם את מסגדיהם, אך חייב לחול שינוי במצב הקיים: יש לדאוג להכשרה נאותה למנהיגי הדת, כפי שאף אחד באירופה אינו יכול להיכנס לכנסייה ולהתחיל להטיף בענייני דת.

המסגדים באיחוד האמירויות נתונים לפיקוח מלא של המדינה, הפועלת לרסן את הופעתן של מגמות קיצוניות. הודות לפיקוח זה ולסמכויות הנרחבות מהן נהנים גורמי המודיעין וכוחות הביטחון, הצליחו השלטונות למנוע עד כה פיגועי טרור גדולים של ארגון דאע"ש וארגוני טרור אחרים.

יצוין, כי לאחר פיגוע הדריסה שאירע בסוף השנה שעברה בשוק חג המולד בברלין, השלטונות הגרמניים סגרו מסגד בברלין אליו נהג להגיע המחבל – אניס אל-עאמרי, אזרח תוניסיה. בפיגוע נרצחו 12 בני אדם. אל-עאמרי, שהביע אמונים למנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדאדי (כפי שעלה מסרטון שפורסם לאחר הפיגוע על ידי "אעמאק", סוכנות הידיעות של דאע"ש) הצליח להימלט לאיטליה, וחוסל כעבור מספר ימים על ידי שוטרים בפרברי העיר מילאנו.

מסגד בבריסל (תמונת אילוסטרציה. William Murphy, flickr, CC BY-SA 2.0)
מסגד בבריסל (תמונת אילוסטרציה. William Murphy, flickr, CC BY-SA 2.0)