בכיר החמאס מחמוד א-זהאר: הערבים שנוהרים לנורמליזציה עם ישראל – שותפים לכיבוש

"בעידן של תבוסות חוזרות ונשנות, וכאשר האומה שרויה בחושך כבד – הדלקה של נר קטן מפיחה תקווה גדולה". במשפט זה פותח בכיר החמאס מחמוד א-זהאר את מאמרו, המופיע היום באתר הלבנוני "אל-עהד", השייך לארגון החזבאללה.

המאמר של א-זהאר מתפרסם לרגל "חג ההתנגדות והשחרור", בו יציינו מחר בלבנון את נסיגת צה"ל מדרום לבנון שהושלמה ב- 25 במאי 2000. הבכיר החמאסי מותח קו שווה בין שתי גזרות "ההתנגדות" (אל-מוקאומה) – בלבנון וברצועת עזה – וטוען כי "[ה]נר [ה]קטן" של תקווה הודלק ב"ניצחון שהתרחש בדרום לבנון בין השנים 2000 ו- 2006, וחזר ברצועה במהלך השנים מ- 2005 ועד היום – אם על ידי הנחלת תבוסה לכיבוש, או במצור עליו באזור אחר; [ניצחון זה] מהווה אינדיקציה לכך שניתן להביס את האויב 'הישראלי'".

בהמשך להיגיון זה – ומכיוון שבניגוד ללבנון, בה השיג החזבאללה "ניצחון סופי" על ישראל, בגזרה הפלסטינית "עדיין לא הגענו לשחרור המלא" – א-זהאר קורא להתכונן ל"מערכה מכריעה" נגד ישראל, שהניצחון בה יוכל להתממש אך ורק באמצעות "אחדות ערבית ואסלאמית [המבוססת] על דרך ההתנגדות והעימות, לא דרך ההכרה באויב והתיאום הביטחוני עימו… באחדות זו כוונתנו ל[אחדות] האידיאולוגיה והחזון – לא הגאוגרפיה, שגבולותיה נכפו על ידי הקולוניאליזם וכוחותיו. מאבקנו המתמשך לאורך העשורים האחרונים מוכיח יותר ויותר כי הישועה אינה אפשרית ללא ההתנגדות, יהיו כליה וצורותיה אשר יהיו – החל מהאבן ועד הטיל וכיוצא בזה – יחד עם ההדגשה בדבר חשיבותו של כוח הנחישות והרצון במסלול זה של מאבק".

"מנוף למאבק הפלסטיני": א-זהאר (צילום מסך ארכיוני, ערוץ "מכמלין")
"מנוף למאבק הפלסטיני": א-זהאר (צילום מסך ארכיוני, ערוץ "מכמלין")

א-זהאר מביע את ציפייתו ליום בו יתאחדו כל הכוחות הערביים והאסלאמיים "תחת דגל ההתנגדות": צעד זה, לדידו, יהווה "מנוף למאבק הפלסטיני"; הוא "יאיץ את הכרעת הסכסוך, ויחזק את בעליה של הזכות הגזולה, אשר עומדים היום לא רק מול הכובש אלא גם מול סוכניו".

אלא שלמרבה צערם וזעמם של א-זהאר והתומכים בהשקפתו זו, בתקופה האחרונה ישנם סימנים לכך שבעולם המוסלמי-סוני – במיוחד בסעודיה – מבשילה בהדרגה נכונות לנירמול היחסים עם ישראל. סימנים אלו באים במיוחד לידי ביטוי ברשתות החברתיות, אך אליהם יש לצרף התבטאויות שהגיעו בשבועות האחרונים מכיוונו של יורש העצר הסעודי: הנסיך מוחמד בן סלמאן הצהיר – בראיון למגזין האמריקני "אטלנטיק" (The Atlantic) – כי לישראלים יש זכות למדינה משלהם. בנוסף לכך, מקורות שונים מסרו לחדשות עשר, כי בפגישה שקיים ב- 27 במרץ עם מנהיגים יהודים (במהלך ביקורו בארה"ב), מתח הנסיך ביקורת חריפה על ההנהגה הפלסטינית בראשותו של אבו מאזן ואמר כי אחרי ארבעים שנה של החמצת הזדמנויות, "הגיע הזמן שהפלסטינים יקבלו את ההצעות ויסכימו לבוא לשולחן המו"מ – או שישתקו ויפסיקו להתלונן".

הדאגה הרבה מפני היתכנותה של נורמליזציה עם ישראל, וההבנה שזו עלולה לבוא על חשבון הפלסטינים בפרט ו"ציר ההתנגדות" בכלל, מביאה את א-זהאר להצהיר – מבלי לפרט שמות – כי

"אלו שמדברים בערבית ונוהרים לחזר אחרי 'ישראל' חרגו מגבולות הנורמליזציה והפכו לשותפיו של הכיבוש, בכך שנתנו לגיטימציה לגניבת אדמת פלסטין ולקריאתה בכינוי 'מולדת לאומית' של האויבים. הללו – עבורנו – אינם שונים מהציונים שמדברים עברית…".