בכיר חמאס פתחי חמאד: פעילי הרשתות החברתיות – בקו הראשון של הג'יהאד

החמאס ערך הבוקר עצרת בעיר עזה, לציון מלאת ארבע שנים לעסקת שחרור האסירים ("עסקת שליט"), במסגרתה שוחררו 1027 אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל בתמורה לשחרורו של גלעד שליט. השלב הראשון של העסקה נערך ב- 18 באוקטובר 2011.

בעצרת, אשר נערכה מול בניין "הצלב האדום" בעיר, השתתף חבר הלשכה המדינית של החמאס, פתחי חמאד. חמאד אמר בנאומו, כי העסקה לשחרור האסירים יצאה אל הפועל לאחר חמש שנים של מו"מ, אשר הביא להשגת כל הדרישות הפלסטיניות ללא כל ויתור. לדבריו, העסקה השרישה את רוח הג'יהאד והעמידה האיתנה בקרב ההתנגדות. חמאד הוסיף, כי הפלסטינים הפיקו את הלקחים מהעסקה – החשוב שבהם הינו מילוי הרצון הפלסטיני והיכולת לכפות תנאים. הוא פנה לישראל בקריאה שלא להתאמץ ולעצור פלסטינים בגדה המערבית, היות והעסקה הבאה לחילופי אסירים ממילא תחסל את בתי הכלא של הכיבוש הישראלי.

חמאד ניצל את ההזדמנות כדי להתייחס לעימות הנוכחי בין הפלסטינים וישראל. הוא טען, כי האינתיפאדה – כהגדרתו – תימשך עד לשחרורם של אל-אקסא, ירושלים ופלסטין. הבכיר החמאסי קרא להמציא דרכים חדשות למאבק בכיבוש הישראלי. הוא שיבח את כלי התקשורת, ובפרט את פעילי המדיה החדשה – "פייסבוק הג'יהאד וטוויטר הג'יהאד" – שלדבריו הוכיחו כי הם "בקו הראשון של הג'יהאד בתמיכה באינתיפאדת אל-קודס".

חמאד אמר, כי על כל הפלגים והכוחות הלאומיים להתאחד באינתיפאדה. הוא פנה בקריאה למנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית להפסיק את התיאום הבטחוני עם ישראל, להפסיק את מעצרם של גורמי חמאס בגדה ולהפנות את נשקם נגד הכיבוש: "אנו נישא באחריות [לכך]".

במהלך הנאום הדגים חמאד בפני באי העצרת את פיגוע הדקירה שביצע ביום שישי האחרון איאד אל-עואודה, תושב אזור חברון בן 26. אל-עואודה התחזה לצלם עיתונות ודקר חייל ליד קרית ארבע. הוא נורה למוות על ידי חיילים.

 

(מקורות: ”א-ריסאלה"; "א-ראי"; "אל-וטניה לל-אעלאם"; הרשתות החברתיות)

[תמונת הנושא: אוהל המחאה בירושלים לשחרור גלעד שליט, מאי 2011.

מקור התמונה: Ilan Costica, wikicommonsCC BY 3.0]