בתמיכת איראן: המשטר הסורי הקים מיליציה עממית בצפון-מזרח סוריההעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" מדווח כי המשטר הסורי החל לאחרונה בהקמתה של מיליציה חדשה, המבוססת על המודל העיראקי של מיליציות "הגיוס העממי" השיעיות (אל-חשד א-שעבי).

המיליציה – ההולכת ומוקמת במחוז אל-חסכה (צפון-מזרח סוריה), אזור שהשליטה בו נחלקת בין כוחות הצבא הסורי ל"יחידות ההגנה העממיות" הכורדיות (YPG) – מכונה "אל-חשד א-שעבי א-סורי" (הגיוס העממי הסורי). ההצטרפות אליה הינה על בסיס התנדבותי. כוח האדם שלה יתבסס על בני השבטים הערביים באזור, אך גם מיעוטים אתניים אחרים המתגוררים במחוז (כדוגמת כורדים ואשורים) יוכלו ליטול בה חלק. גורמים באופוזיציה, משתמטים מהצבא הסורי או חיילים שערקו ממנו וחפצים לחבור מחדש אל המשטר – יתקבלו אף הם.

על פי הדיווח, ההרשמה ליחידה החדשה החלה כבר בתחילת השנה בכפרים באזור הריף הצפוני של אל-חסכה, ו- 5,000 איש כבר הצטרפו אליה תמורת שכר של 200 דולר לחודש.

עלי חואס אל-ח'ליף (צילום מסך)
עלי חואס אל-ח'ליף (צילום מסך)

מקורות מדיה אופוזיציוניים מוסרים פרטים נוספים על המיליציה החדשה: בראש היחידה, שמרכזה בעיר אל-קמישלי, עומד עלי חואס אל-ח'ליף, שייח' שבטי הנאמן למשטר הסורי וידוע בעמדותיו הפרו-איראניות ובקשרים עם גורמים איראניים. קצין איראני העונה לשם ג'ואד ממונה עליה מטעמה של איראן.

"הקואליציה הסורית" של ארגוני האופוזיציה בסוריה טוענת כי הקמתה של היחידה החדשה נועדה לחזק את השפעתה של איראן בסוריה. יאסר פרחאן, חבר הלשכה המדינית של "הקואליציה הסורית", אמר כי "הגיוס העממי הסורי" ישמש כמסווה לפעילותם בסוריה של "משמרות המהפכה האיראניים" ושל מיליציות שיעיות, ובכך יעניק כביכול לגיטימציה לנוכחותם של הכוחות הפרו-איראניים במדינה. כל זאת במסגרת רצונה של איראן ליצור "סהר שיעי" – ציר מקשר בין איראן, עיראק, סוריה ולבנון.

הידיעות על הקמתה של מיליציה סורית חדשה הנתמכת על ידי איראן מגיעות כשברקע ממשיכות מיליציות "הגיוס העממי" (PMU) בעיראק להשתלט על האזורים ממערב למוסול הסמוכים לגבול עם סוריה. המיליציות השיעיות הגיעו בסוף החודש שעבר בפעם הראשונה אל קו הגבול העיראקי-סורי, והן ממשיכות בהתקדמותן על חשבונו של ארגון דאע"ש. בתחילת השבוע הן כבשו את העיר אל-בעאג', ובמהלך הלילה הן סיימו את טיהורו של מעבר הגבול "תל ספוכ"; נכון לעכשיו הן מחזיקות בשני מעברים בגבול עם סוריה.

המיליציות כפופות אמנם באופן רשמי לצבא העיראקי ולממשלתו, וראש הממשלה העיראקי חיידר אל-עבאדי הבהיר שלשום כי ימנע את כניסתן לתוך שטח סוריה. עם זאת, התבטאויות של בכירי "הגיוס העממי" העיראקי על כניסה אפשרית לסוריה מעידות על טביעות האצבע של איראן, שכאמור שואפת להשיג מוצא אל הים התיכון. בכיר הגיוס העממי", אבו מהדי אל-מוהנדס, צולם בתחילת החודש כשהוא אומר בנימה מבודחת: "הגענו לגבול עם סוריה, ונמשיך לטהר מאות קילומטרים של הגבול. נרדוף את דאע"ש בכל מקום שיהיו… ממשיכים – אולי עד ריאד. נלך לפסגה [שהתקיימה בריאד, בהשתתפות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ], הרי לא השתתפנו בה. איפה הייתה הפסגה? בריאד או במקום אחר? נלך לריאד או לג'דה. 'אנסאר אללה' [התנועה של המורדים החות'ים-שיעים בתימן, הנלחמים נגד הממשלה הלגיטימית ונתמכים על ידי איראן] אתנו, לפנינו. ברכות ל'אנסאר אללה'".

בימים האחרונים גובר המתח – בשטח ובהתבטאויות – בין ארה"ב למשטר הסורי ובעלי בריתו. מטוסים של הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב למאבק בדאע"ש תקפו שלשום שיירה של כוחות המזוהים עם המשטר הסורי באזור א-תנף, סמוך למשולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן. גורמים צבאיים בסוריה טענו כי חיילים של הצבא הסורי נהרגו במתקפה. עם זאת, דובר ארגון המורדים "מראוויר א-ת'ורה" (ארגון הנתמך בידי ארה"ב), מוחמד ג'ראח, טען כי המתקפה כוונה כנגד חיילים של "משמרות המהפכה האיראניים" וכוחות של המיליציה העיראקית-שיעית "א-נוג'בא" (המשתייכת ל"גיוס העממי" ופועלת בשטח סוריה). לדבריו, 60 חיילים נהרגו בהתקפה האווירית.

בתגובה להתקפה האווירית, פורסמה אתמול הודעה מטעם "חדר המצב של כוחות בעלי הברית של סוריה". על ההודעה חתום מפקד "חדר המצב" – על פי הערכותיהם של גורמים באופוזיציה הסורית, ייתכן ומדובר בקאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" של משמרות המהפכה האיראניים". ההודעה מאיימת להגיב על המתקפה של מטוסי הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב, וטוענת כי "כוחות בעלי הברית של סוריה" מסוגלים לפגוע בכוחות האמריקניים המוצבים בסוריה ובמדינות השכנות.

ההודעה לוותה בפרסום סרטון (ששודר בערוץ הטלוויזיה של חזבאללה, "אל-מנאר") המדגים את "המוכנות המלאה" (כהגדרת הפתיח בסרטון) של הכוחות "להגיב על ההתקפות האמריקניות": הסרטון מציג (כך נטען) מל"ט אמריקני הטס מעל אזור המדבר הסורי (דרום-מזרח סוריה), שצולם בסוף החודש שעבר בידי מל"ט איראני. הקריינות לסרט – בשפה הפרסית: "זהו מטוס אמריקני שמטוס שלנו עקב אחריו. ביכולתנו [היה] ליירט אותו בכל רגע, אך ריחמנו עליהם. אנחנו יכולנו ליירט אותו, [אך] הוא לא יכל לעקוב אחרינו".