גרמניה: איסור על לבישת בורקה וכיסויי פנים אחרים בזמן נהיגה ברכב

הבונדסראט –  הבית העליון של הפרלמנט הגרמני – אישר בסוף השבוע חוק האוסר על נהיגה עם פנים מכוסות באופן המונע את האפשרות לזהות את הנהג.

בישיבתו האחרונה לפני הבחירות לפרלמנט, שהתקיימו היום בגרמניה (בהם זכתה הקנצלרית אנגלה מרקל לקדנציה רביעית בתפקיד), אישר הבונדסראט סדרה של חוקי תנועה. את תשומת הלב הגדולה ביותר משך החוק האמור, שנועד להבטיח כי ניתן יהיה לקבוע את זהותו של הנהג – למשל, לצורך ענישתם של עברייני מהירות. על פי החקיקה החדשה, מי שיכסו את פניהם בזמן נהיגה באופן חלקי או מלא – ייקנסו ב- 60 אירו (72 דולר).

החוק החדש אוסר אמנם על לבישתם של כיסויי פנים מסוגים שונים – ובכללם מסכות קרנבל או ברדסים המסתירים את הפרצוף – אך בחוגים מסוימים הוא מתפרש כמכוון נגד נשים מוסלמיות הנוהגות לעטות על עצמן בורקה (לבוש מסורתי המכסה את הגוף, כולל הראש) או ניקאב (רעלה המכסה את הפנים). "המועצה המרכזית של המוסלמים בגרמניה" (Zentralrat der Muslime in Deutschland, ZMD) מתחה ביקורת על החוק החדש בטענה כי מדובר בצעד שמשמעותו סמלית בלבד. סגן יו"ר המועצה, נוהראן סויקאן, אמר כי מדובר בדוגמה לחקיקה בתחום בו היא אינה נדרשת, וכי לא ידוע על מקרים בהם לבישת בורקה או ניקאב היא שגרמה לתאונת דרכים.

אתר deutsche welle מדווח כי משרד התחבורה הגרמני סירב להגיב האם מדובר בחקיקה שמטרתה להטיל איסור על לבישת בורקה. בהצהרה מטעמו נאמר כי נהג הרכב הוא האחראי היחיד בפני החוק, ולכן עליו להיות ניתן לזיהוי.

מספר מדינות באירופה – ובהן בלגיה, צרפת, הולנד, שווייץ ואוסטריה – הטילו בשנים האחרונות איסור חלקי על לבישת הבורקה במרחבים הציבוריים. הבונדסטאג – הבית התחתון של הפרלמנט בגרמניה – אישר בחודש אפריל הצעת חוק האוסרת על נשים העובדות בשירות הציבורי, במערכת המשפטית ובצבא לעטות על פניהן רעלה, בנימוק כי "כיסוי דתי או אידיאולוגי של הפנים סותר את הנייטרליות הנדרשת מעובדי מדינה" (החוק דרוש אישור של הבונדסראט). חודשיים קודם לכן אישרה ממשלת בוואריה (המדינה הגדולה בשטחה מבין 16 המדינות המרכיבות את גרמניה) חוק האוסר על לבישת רעלה במקומות שונים במרחב הציבורי, וזאת בנימוק לפיו הבורקה והניקאב מפריעים לתקשורת הבין-אישית ופוגעים בבטחון הציבור. בדצמבר 2016 הביעה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל תמיכה בהטלת איסור על לבישת רעלה "בכל מקום שזה אפשרי מבחינה משפטית".

(תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)
(תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)