דאע"ש נגד פוטין: ארגון הטרור פרסם סרטון הוצאה להורג של "מרגל רוסי"

"פוראט מדיה" (Furat Media) – שלוחת התקשורת הרשמית של דאע"ש בשפה הרוסית – פרסמה סרט וידיאו, המראה את הוצאתו להורג של אדם רוסי בשם יבגני פטרנקו. לפי הנטען, מדובר בקצין העובד ב- FSB, שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה, שעסק בריגול נגד דאע"ש.

בספטמבר 2016 פרסמה "פוראט מדיה" סרטון קצר (עם כיתוב לערבית) בו נראה הקצין לראשונה, מבלי שנמסרו פרטים אודות נסיבות נפילתו בשבי הארגון. פטרנקו פנה בסרטון ישירות לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, והתחנן בפני ממשלת רוסיה ועמה לעשות הכל כדי לשחררו. בסרטון הקצר לא נמסרו דרישות כלשהן של דאע"ש מרוסיה.

פטרנקו (צילום מסך, סרטון דאע"ש)
פטרנקו (צילום מסך, סרטון דאע"ש)

דאע"ש פעיל באזור הקווקז, ולרשותו עומדת קבוצה גדולה של לוחמים, שפרשו משלוחת "אל-קאעדה" באזור זה. "פוראט מדיה" הוקמה בתחילת 2015, וזמן קצר לאחר מכן היא הוציאה סרטון בו הוכרז על הקמת "ולאית הקווקז" – שלוחת "המדינה האסלאמית" בצפון הקווקז. הסניף הקווקזי של דאע"ש מבצע פיגועים כנגד כוחות ביטחון רוסיים, אך מספק גם אלפי לוחמים לזירות הקרבות של דאע"ש בסוריה ובעיראק.

בסרטון החדש של "פוראט" (גם הפעם, עם כיתוב לערבית) מופיעים עוד שלושה אסירים דוברי רוסית. הוצאתו להורג של פטרנקו מתבצעת בסגנון המזוויע של סרטוני "ג'ון הג'יהאדיסט" – מוחמד אוואזי, אזרח בריטי יליד כוויית שהצטרף לדאע"ש, והופיע בסרטוני וידיאו של ארגון הטרור כשהוא עורף את ראשיהם של בני ערובה אמריקניים, בריטיים ויפניים. אוואזי חוסל בנובמבר 2015 בהתקפה של כוחות הקואליציה האמריקנית על העיר הסורית א-רקה.

צילום מסך מתוך סרטון דאע"ש
צילום מסך מתוך סרטון דאע"ש