דובאי: טקס "יוצרי התקווה הערביים" – פרס על תרומה לחברה (וידיאו)בשבוע שעבר נערך בדובאי טקס חלוקת פרסים ל"יוצרי התקווה הערביים" (Arab Hope Makers), בחסותו של שליט דובאי השייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום. אם תרצו, מעין "פרס העולם הערבי על תרומה לחברה".

היוזמה, שיצאה לדרך בתחילת חודש מרץ, הינה חלק מקמפיין "שנת הנתינה" 2017 עליו הכריז שליט דובאי, והוא מוענק על ידי קרן "היוזמות הגלובליות של מוחמד בן ראשד אאל מכתום" (MBRGI). הקרן הוקמה באוקטובר 2015 במטרה "לשפר את העולם הערבי באמצעות עבודה הומניטרית, התפתחותית וקהילתית". היא כוללת 28 ארגונים המגישים סיוע ל- 130 מיליון בני אדם ברחבי העולם, בארבעה תחומים החיוניים לשיפור חייהם: מאבק בעוני ובמחלות, הפצת ידע, העצמת קהילות ויזמות וחדשנות לעתיד.

על פי אתר התחרות, פרס "יוצרי התקווה" מקבל את השראתו מאמונתו של השייח' מוחמד כי "תקווה, עבודה, חיוביות ואופטימיות הן מה שהעולם הערבי צריך – ולא משנה עד כמה נסיבותיו של האזור רעות". מטרתה של התחרות הינה להעלות על נס את פועלם של קבוצות ויחידים, שבסיפוריהם בעלי ההשראה הם נותנים תקווה לקהילות ברחבי העולם הערבי, להאיר את הישגיהם ולהוקיר אותם על כך.

לתחרות ניגשו למעלה מ- 65,000 אלף מועמדים מ- 22 מדינות ערב. המספר הגדול ביותר של מועמדים הגיע ממצרים (22.3%), מסעודיה (17%) ומאיחוד האמירויות (10.9%).

מבין עשרות אלפי המועמדים, 20 מועמדים הוזמנו בחודש שעבר לדובאי כדי לדבר בהרחבה על עבודתם ההומניטרית. מתוכם עלו לשלב הגמר של התחרות חמישה מתמודדים:

מאגדה גובראן בת ה- 67 –  חברת הקהילה הנוצרית-קופטית במצרים, הידועה גם כ"מאמא מאגי", "מאגי הקדושה" ו"אמא תרזה של מצרים". גובראן הקימה ב- 1985 את ארגון Stephen’s Children, שסייע עד כה לעשרות אלפי ילדים ובני משפחותיהם המתגוררים בשכונות העוני של מצרים.

מעאלי אל-עסוסי – ילידת כוויית, שייסדה את ארגון "תמְכּין" שמטרתו לסייע בשיפור איכות חייהם של תושבי תימן, ילדים ונשים במיוחד, באמצעות פרויקטים שונים של יזמות ופיתוח.

הישאם א-זהבי – פסיכולוג עיראקי, שהקים ב- 2006 בבגדאד "בית פתוח" עבור יתומים, המעניק לא רק תמיכה פסיכולוגית, בריאותית וחינוכית: א-זהבי פיתח תכנית טיפול פסיכולוגי מיוחדת המסייעת לילדים לפתח את כשרונותיהם ומעודדת את היצירתיות שלהם.

ארגון "הקסדות הלבנות" [White Helmets] – ארגון המתנדבים הסורי, שנוסד ב- 2013, נחשף לאור הזרקורים בשל פעולתם ההרואית של אנשיו בזירות השונות של המלחמה בסוריה, העוסקים בחילוץ ניצולים מבין ההריסות שמותירים אחריהם הפגזים וההפצצות האוויריות. 159 מחברי הארגון שילמו בחייהם על עבודת הקודש, שהביאה עד כה להצלתם של קרוב למאה אלף בני אדם. הארגון מונה כיום למעלה מ- 3,000 מתנדבים.

נוואל א-סופי בת ה- 27 – ילידת מרוקו, שהיגרה בגיל צעיר עם הוריה לאיטליה. בשנים האחרונות הפכה נוואל ל- Lady SOS – חבל ההצלה של הפליטים הרבים העושים את דרכם לאיטליה בסירות ובספינות רעועות השטות במימיו הבוגדניים של הים התיכון. הטלפון הסלולרי הפרטי שלה זמין 24 שעות ביממה עבור הפליטים הנואשים הפונים אליה מלב ים; היא מסייעת באיתורם ומקשרת בינם לבין משמר החופים האיטלקי. היא גם מסייעת לפליטים בצעדי ההסתגלות הראשונים על אדמת נכר. עד כה סייעה נוואל בהצלתם של למעלה מ- 200 אלף פליטים.

במקום הראשון בתחרות זכתה א-סופי [וידיאו], אך השייח' מוחמד בן ראשד הפתיע את 2,500 הנוכחים באולם כאשר שינה את כללי התחרות והודיע כי כל חמשת המועמדים יזכו בפרס: מיליון דירהם אמירותי (כ- 270 אלף דולר) לכל אחד מהם.

(emirates247; "אל-ביאן", איחוד האמירויות; whatson, איחוד האמירויות; emirateswoman; "אל-ג'זירה")