דיווחים בסעודיה על הדחות שרים ומעצרים של נסיכים ואנשי עסקים באשמות שוחד

נאבק בשחיתות: הנסיך מוחמד בן סלמאן (צילום מסך ארכיוני, ערוץ החדשות הסעודי)
נאבק בשחיתות: הנסיך מוחמד בן סלמאן (צילום מסך ארכיוני, ערוץ החדשות הסעודי)

כלי תקשורת בסעודיה מדווחים בשעה האחרונה על גל מעצרים של נסיכים במשפחת המלוכה, שרים לשעבר ואנשי עסקים בחשד למעורבות בפרשיות שחיתות.

מוקדם יותר הערב פורסם צו מטעמו של מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, המורה על הקמת ועדה עליונה למאבק בשחיתות בראשותו של בנו, יורש העצר הנסיך מוחמד. על פי הידיעות השונות, הוועדה החדשה – שזוכה לסמכויות נרחבות – היא שהורתה על המעצרים השונים.

בשלב זה לא פורסמה עדיין הודעה מצד גורם רשמי בממלכה בנושא המעצרים וזהותם של העצורים, כך שלא ניתן לאמת את הידיעות השונות המתפרסמות בתקשורת הסעודית המקומית. אם אכן ידיעות אלו יזכו לאימות, מדובר במהלך דרמטי הכולל עשרות מעצרים. ערוץ "אל-ערביה" מסר, על פי מקורותיו, כי הרשימה כוללת עשרה נסיכים ועשרות שרים לשעבר.

בשלב זה הדיווחים במדיה הסעודית מפרסמים רק את ראשי התיבות של שמות העצורים ואת תיאור מעמדם ו/או תפקידם (נסיך, שר לשעבר, איש עסקים וכו'). ממה שניתן עד כה ללמוד (ובזהירות המתבקשת, כאמור), בין בכירי השלטון העצורים נמצאים ראש הדיוואן המלכותי לשעבר, ח'אלד אל-תויג'ירי, ומושל ריאד לשעבר. בין אנשי העסקים העצורים מוזכר שמו של הנסיך המיליארדר, אל-וליד בן טלאל (שהוא אחיינו של המלך סלמאן).

צווים נוספים שהוציא הערב המלך סלמאן הודיעו על פיטוריהם של מפקד חיל הים, של שר המשמר הלאומי, הנסיך מותעב, ושל שר הכלכלה והתכנון, עאדל פקיה. על פי דיווחים בתקשורת הסעודית, השרים לשעבר הם שניים מהאישים שנעצרו הערב בחשד לשחיתות. את פיטוריו של הנסיך מותעב – בנו של המלך המנוח עבדאללה – יש לייחס גם להכשרת הקרקע ההדרגתית שמבצע בחודשים האחרונים יורש העצר מוחמד בן סלמאן לקראת עלייתו העתידית לכס המלוכה, באמצעות נטרולם של מוקדי כוח יריבים.

ומוקד חדשות נוסף הערב בסעודיה: המורדים החות'ים בתימן שיגרו טיל בליסטי לעבר שדה התעופה על שם המלך ח'אלד, צפונית לבירה ריאד. סוללות ההגנה האוויריות של סעודיה יירטו את הטיל מעל שדה התעופה [וידאו מצורף].

סעודיה מיהרה להגיב: כוחות של הקואליציה בהובלתה תקפו מטרות של החות'ים בצנעא בירת תימן. בין המטרות שהותקפו: משרד ההגנה.