דיווח: אבו מאזן הורה לסגור ארגון לא-ממשלתי בראשות יאסר עבד רבו

אמצעי תקשורת שונים (במדיה הפלסטינית והערבית) מדווחים, כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הוציא אתמול צו לסגירתו של ארגון "קואליציית השלום הפלסטינית" בראשו עומד חבר הוועד הפועל של אש"ף יאסר עבד רבו. על פי חלק מהדיווחים, סגל הארגון ונכסיו יועברו לידי משרד התקשורת הפלסטיני. הצו עדיין לא פורסם באופן רשמי.

"קואליציית השלום" הינו ארגון לא-ממשלתי (NGO), הפועל בין היתר לקידומה של יוזמת ז'נבה – יוזמה מ- 2003 להסדר קבע פלסטיני-ישראלי, לה היו שותפים קבוצה של פלסטינים בראשות עבד רבו וקבוצת ישראלים בראשותו של יוסי ביילין. הארגון שואף לבנות גשרים לשלום עם ישראל, המבוססים על פתרון שתי המדינות. לשם כך הוא עוסק בייזום פעילויות משותפות בין פלסטינים וישראלים, בין השאר בקידום תכניות נורמליזציה בין צעירים פלסטינים וישראלים. הארגון זכה לתמיכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית דאז יאסר ערפאת, שאף הוציא צו להקמתו. ב"קואליציית השלום" חברים שרים לשעבר ובהווה ברשות הפלסטינית, חברי פרלמנט, אנשי עסקים, אינטלקטואלים ופעילי חברה אזרחית. לדברי מנכ"ל הארגון נידאל אל-פקהא, הארגון ממומן על ידי האיחוד האירופי ומדינות באירופה: שווייץ, הולנד, שוודיה, דנמרק ופינלנד.

הוראתו של אבו מאזן על סגירת הארגון הינה צעד נוסף במסגרת המאבק הפוליטי בינו ובין עבד רבו. יו"ר הרשות הפלסטינית טוען מזה זמן רב, כי עבד רבו הינו חלק מקבוצה של פוליטיקאים פלסטינים החותרים תחתיו במטרה להדיחו מתפקידו, והם זוכים בכך לתמיכה כספית המגיעה מאיחוד האמירויות הערביות. קבוצה זו כוללת את הבכיר הפלסטיני מוחמד דחלאן (שסולק ב- 2011 משורות הפת"ח, ונוהג לתקוף לא אחת באמצעי התקשורת את אבו מאזן) ואת ראש הממשלה לשעבר סלאם פיאד (אשר העמותה האזרחית "פלסטין המחר" בראשותו זוכה להתנכלויות מצד מנגנוני הרשות). בסוף השנה שעברה התפרסמו ידיעות בכלי תקשורת פלסטיניים וערביים על כוונתו של אבו מאזן להדיח את עבד רבו מתפקידו כמזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף. ההדחה התבצעה לבסוף בראשית החודש שעבר, וסמכויותיו של עבד רבו הועברו לסאיב עריקאת.

בתגובה לדיווחים על סגירת "קואליציית השלום", מסר עבד רבו לרדיו הפלסטיני "אג'יאל" כי הארגון לא קיבל הודעה רשמית על כך. לדבריו, מדובר בארגון עצמאי ולא-ממשלתי, ולרשות הפלסטינית אין סמכות חוקית לסוגרו. הוא הבהיר, כי באם יקבל הארגון הודעת סגירה יהיה בכך משום תקדים ביחסם של הרשויות לארגוני החברה האזרחית, והארגון יפנה לבית המשפט בנידון.

'חיסול חשבונות': עבד רבו
'חיסול חשבונות': עבד רבו

גם מנכ"ל הארגון נידאל אל-פקהא הגיב על הידיעה ברוח דומה. הוא מסר ל"אל-ערבי אל-ג'דיד", כי למרות שלארגון נודע ממקורות מהימנים על הכוונה לסוגרו, הוא טרם קיבל על כך הודעה רשמית, וברגע שזו תגיע – אנשי הארגון ינקטו בכל האמצעים שבידיהם כדי להגן על קיומו של הארגון ועל אינטרסיו ומחויבויותיו.

כתבה ב"אל-ערבי אל-ג'דיד" מלמדת – מפי מקורות המקורבים לאבו מאזן – על התשתית המשפטית העומדת בבסיסה של החלטת הסגירה. לדברי מקורות אלו, היות והארגון נוסד על פי צו של יו"ר הרשות הפלסטינית הקודם ערפאת, ניתן לסוגרו בצו דומה. בנוסף לכך, רישומו של הארגון כאגודה נעשה באופן המנוגד לחוק האגודות, זאת מכיון שעל פי חוק זה חל איסור על אגודות לעסוק בפוליטיקה, והארגון בראשות עבד רבו עושה זאת בצורה מוצהרת. אשר על כן, מקורות אלו טוענים כי הצעד הבא נגד הארגון יהיה ביטולו בהחלטה של שר הפנים הפלסטיני – את התפקיד ממלא ראש הממשלה ראמי אל-חמדאללה – המוסמך לכך מבחינה חוקית.

ותגובה זרה על החלטת הסגירה של "קואליציית השלום": האתר הפלסטיני "אמד" מדווח (מפי מקור פלסטיני), כי האחראי על מחלקת המזרח התיכון במשרד החוץ השווייצרי זימן אליו את השגריר הפלסטיני בשווייץ לפגישה דחופה. הבכיר השווייצרי העביר לשגריר מסר להנהגת הרשות הפלסטינית, לפיו ההחלטה לסגור את הארגון – שיש לו "שותפות אסטרטגית עם שווייץ" – תשפיע באופן שלילי על מכלול היחסים בין שווייץ והרשות.

אתר "ראי אל-יום" טוען היום, כי הצעד האחרון בו נקט אבו מאזן אינו מהווה 'סוף פסוק' מבחינתו במאבק נגד עבד רבו, והוא שואף לסלק אותו לחלוטין מ"המשחק הפוליטי הפלסטיני". על פי דיווח זה, יו"ר הרשות מתכנן לכנס באמצע החודש הבא את "המועצה הלאומית הפלסטינית" של אש"ף כדי לבצע שינויים בהרכבו של הוועד הפועל, ולמנות אליו שבעה חברים חדשים במקומם של שבעה חברים ותיקים. בנוסף לעבד רבו, שיודח בשל הסכסוך עם אבו מאזן, יוזזו הצידה חברים נוספים בשל מצב בריאותם או חוסר פעילותם. בין השמות המוזכרים בכתבה כמיועדים 'להיבעט' החוצה מהוועד הפועל בן 18 החברים נמצאים פארוק אל-קדומי, מוחמד זהדי א-נשאשיבי (שר אוצר לשעבר בתקופת ערפאת) וזכריא אל-אע'א.

(מקורות עזר: "וטן"; רדיו "אג'יאל"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; "אמד לל-אעלאם"; Kuwaitnews; "ראי אל-יום")