דיווח: צבא מצרים הציף במים את הגבול עם עזה

ניסיון מצרי נוסף לחיסול תופעת מנהרות ההברחה בגבול עזה-מצרים.

הצבא המצרי החל הלילה בהצפת הגבול שבין רפיח הפלסטינית ורפיח המצרית במי ים מלוחים.

הידיעה – המתפרסמת בסוכנות הידיעות "אנאדולו", ומסתמכת על עדויותיהם של פלסטינים – טוענת כי כמויות גדולות של מים נשאבו מהים התיכון לתוך צינורות ענק בקוטר של 60 ס"מ, שנפרסו בעומק האדמה בתוך תעלה שנחפרה לאורך הגבול בין עזה ומצרים. הצינורות מחוררים במאות חורים, ומטרת הפעולה הינה להציף את המנהרות במים ובכך להורסן.

"אנאדולו" מדווחת, כי חלק מהמנהרות נהרסו באופן חלקי, וצפוי כי הן תתמוטטנה באופן מוחלט בשעות הקרובות.

לא עוד מנהרות? הגבול בין רפיח ומצרים, תמונת ארכיון (amillionwaystobe, flickr, CC BY-ND 2.0)
לא עוד מנהרות? הגבול בין רפיח ומצרים, תמונת ארכיון (amillionwaystobe, flickr, CC BY-ND 2.0)

בתחילת החודש מסר מקור בטחוני פלסטיני ל"אנאדולו" על פעילות הצבא המצרי להנחתם של הצינורות בתעלה.

במסיבת עיתונאים שנערכה בעזה ב- 6 בספטמבר, הזהיר יו"ר רשות המים הפלסטינית ברצועה מאזן אל-בנא כי הצפת הקרקע החולית במי ים מלוחים תוביל להרס אקוויפר מי התהום, ולאיום חמור על הביטחון הכלכלי, התזונתי והסביבתי של עזה ומצרים.

בסוף אוקטובר 2014, לאחר פיגוע קשה באזור א-שייח' זויד (צפון חצי האי סיני) בו נהרגו עשרות חיילי הצבא המצרי, פתחה מצרים במבצע נרחב להקמתה של רצועת חיץ בגבול שבין רצועת עזה ורפיח המצרית. הפעילות הצבאית לוותה במסע אנטי-חמאסי במדיה הפרו-משטרית במצרים, במסגרתו הואשמה הזרוע הצבאית של החמאס במעורבות בפיגוע. בכירי החמאס ודובריו השונים הכחישו באופן נמרץ את הטענות.

ב- 25 במאי השנה אמר דובר הצבא מוחמד סמיר, כי במהלך שישה חודשים הרס הצבא 521 מנהרות הברחה. הוא מסר, כי מהנדסי הצבא עמלים על הכנתו של פתרון הנדסי שיחסל באופן מוחלט את תופעת המנהרות.

המדיה הפרו-חמאסית מגיבה על הדיווח מגבול עזה-מצרים בהפניית האצבע המאשימה לעבר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בשעות האחרונות, מעלים גולשים פלסטינים לרשתות החברתיות סרטון וידיאו, המראה קטע מתוך ראיון מ- 2014 של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לערוץ הטלוויזיה המצרי "סדא אל-בלד". אבו מאזן אמר בראיון כי המנהרות אינן חוקיות, וטען כי עוד בתקופת שלטונם של "האחים המוסלמים" במצרים [תחת נשיאותו של מוחמד מורסי, שהודח בקיץ 2013] הוא העלה הצעות קונקרטיות לסגירתן – אחת מהן, באמצעות החדרת מים לתוכן.

(מקורות עזר: "פלסטין"; "א-ריסאלה")