דרמה סעודית: המלך סלמאן הדיח את יורש העצר ומינה במקומו את בנוהפור נפל. מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז הדיח את הנסיך מוחמד בן נאיף מתפקידו כיורש העצר הראשון של הממלכה, ומינה במקומו לתפקיד את בנו, הנסיך מוחמד בן ה- 31.

מוחמד בן סלמאן שימש עד עתה כשר ההגנה וכיורש העצר השני – רשמית, מספר 3 בהיררכיה השלטונית; אבל בפועל הוא נחשב למי שהוביל את המדיניות הסעודית בתחומים רבים, ובמובנים רבים למי ש'אחז בהגה'. בין היתר הוא אחראי לקו הנוקשה מול איראן (שהתבטא בניהול המלחמה מול המורדים החות'ים בתימן הנתמכים על ידה, ובניתוק היחסים עם הרפובליקה האסלאמית-שיעית בתחילת 2016), ולהידוק היחסים עם ארה"ב לאחר בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא. לאחרונה הוא מילא תפקיד מפתח בהחלטה לנתק את היחסים עם קטר. הנסיך גם מוביל רפורמה כלכלית נרחבת במסגרת התכנית הקרויה "חזון 2030". הרפורמה כוללת, בין השאר, צעדים לצמצום תלותה של הממלכה בתעשיית הנפט.

סדרת הצווים המלכותיים שפורסמה על ידי המלך סלמאן כוללת גם את הדחתו של מוחמד בן נאיף מתפקידיו כסגן ראש הממשלה ושר הפנים. יורש העצר החדש ימלא את תפקיד סגן ראש הממשלה, בנוסף לתפקידו כשר הגנה. הנסיך עבד אל-עזיז בן סעוד בן נאיף מונה לתפקיד שר הפנים.

מינויו של הנסיך מוחמד ליורש העצר מכריע את המאבק שהתנהל מאחורי הקלעים בינו לבין מוחמד בן נאיף על ירושת כסאו העתידית של המלך בן ה- 81. 31 מבין 34 חברי מועצת הנאמנות (היאת אל-בייעה), הבוחרת את יורש העצר, הצביעו בעד המינוי.

יורש העצר המודח מוחמד בן נאיף הגיע לארמון א-ספא במכה כדי להביע את נאמנותו (בייעה) למחליפו – וזכה ממנו למחווה של כבוד: כריעת ברך בפניו ונשיקת ידיו.

טקס הבעת הנאמנות של בכירי השלטון לנסיך מוחמד ייערך הערב בארמון א-ספא, לאחר התראויח – תפילת הלילה הנוספת של חודש הרמדאן.

(המדיה הסעודית)