דרשן המסגד במכה: המתקפה הישראלית על אל-אקסא – הכרזת מלחמה

דרשן המסגד במכה סאלח בן חמיד תקף היום את ישראל על רקע האירועים במסגד אל-אקסא בימים האחרונים.

בדרשת יום השישי אותה נשא, תקף הדרשן את ישראל על התנהגותה הברוטלית ועל מדיניותה הגזענית, כהגדרתו. הוא טען, כי הצעדים בהם היא נוקטת במסגד אל-אקסא מהווים הכרזת מלחמה על זהותו האסלאמית. לדבריו, הציונים מנצלים את התקופה הקשה העוברת על האומה המוסלמית ועל המזרח התיכון כדי להביא לחלוקתו של המסגד.

סאלח בן חמיד הוסיף, כי על המוסלמים בכלל והפלסטינים בפרט מוטלת החובה להתאחד סביב אל-אקסא ולסייע לפלסטינים במאבק אותו הם מנהלים למענו מול ישראל: "אי אפשר להשאיר את אחינו המתנגדים [במקור: מקאומון] לבדם".

הדרשן המכאי קרא למקבלי ההחלטות – מדינות וארגונים – לעשות כל שביכולתם ולנצל את כוחם הפוליטי, החומרי והבינלאומי לפעולה למען אל-אקסא.

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז ערך שלשום סדרה של שיחות טלפון עם מנהיגים בעולם, בהם גינה את המתקפות הישראליות על מתפללים באל-אקסא וקרא להתערבותה של מועצת הביטחון. אתמול שוחח המלך עם נשיא ארה"ב ברק אובמה וחזר על עמדתו זו. סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית וא"ס מדווחת כי התקיימה שיחת טלפון בין סלמאן ובין מלך ירדן עבדאללה השני, וכי השניים דנו "בהתפתחויות בכל הנוגע להסלמה הישראלית המסוכנת במסגד אל-אקסא".

בגדה המערבית ורצועת עזה התקיימו היום, לאחר היציאה מהמסגדים (חלקן גם בשעה זו), תהלוכות תמיכה במסגד אל-אקסא. תהלוכות הזדהות נערכות גם במקומות שונים בעולם הערבי (בין היתר, בירדן ובמצרים) ובעולם האסלאמי.

מקורות בעזה טוענים, כי בשכם פיזרו כוחות ביטחון של הרשות הפלסטינית את התהלוכה בכוח, ו"חטפו" שלושה ממשתתפיה. מקורות פלסטינים מדווחים בשעות האחרונות על עימותים עם כוחות הביטחון הישראלים במקומות שונים בגדה ובמזרח ירושלים.

(מקורות: ערוץ "אל-קוראן אל-כרים"; המדיה הפלסטינית)

[עודכן: 17:44]