האם מחמוד עבאס מאיים באקדח ריק מכדורים? / יוני בן מנחם

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, נתון תחת לחץ רב. הוא חש כי הוא עומד להחמיץ את הרכבת, וכי לראשונה עומד היריב הפוליטי הגדול שלו, שהינו ארגון חמאס, לחתום על הסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל ללא מעורבות אש"ף, ובכך לפגוע קשות בלגיטימיות של אש"ף, שמחמוד עבאס עומד בראשו, כנציג היחידי והבלעדי של העם הפלסטיני.

הסנקציות שהטיל מחמוד עבאס על רצועת עזה לפני יותר משנה לא הצליחו לכופף את הנהגת חמאס להיכנע לדרישותיו. הוא גם לא הצליח להמריד את תושבי הרצועה נגד שלטון חמאס וליצור תופעה דומה לתופעת "האביב הערבי". הסנקציות על הרצועה חזרו אליו כבומרנג, ועכשיו הוא מאיים שוב בסנקציות חדשות נגד הרצועה ושלטון חמאס.

מחמוד עבאס אומר למקורביו: "הרש"פ איננה הכספומט של רצועת עזה. אם חמאס יחתום על הסכמים במקום אש"ף – שיתכבד ויישא במלוא האחריות לרצועת עזה".

בעקבות המשא ומתן המואץ שמובילה מצרים בקהיר עם נציגי הפלגים הפלסטיניים על הסכם הרגיעה ועל הסכם הפיוס, החרים מחמוד עבאס את הפגישה עם ראש המודיעין המצרי, הגנרל עבאס כאמל, בעת שביקר בישראל בשבוע שעבר, ואף אסר על משלחת פת"ח לצאת לדיונים בקהיר.

בין הרש"פ למצרים קיימת מתיחות גדולה. יו"ר הרש"פ זועם על ההתקרבות המצרית לחמאס ועל צעדים שנקטה מצרים, כמו פתיחת מעבר רפיח והכנסת סולר תעשייתי לרצועה עבור תחנת החשמל, שפגעו קשות בסנקציות שהטיל יו"ר הרש"פ על הרצועה כדי לכופף את הנהגת חמאס.

עכשיו מאיים מחמוד עבאס להפסיק את הסיוע החודשי שהרש"פ מעבירה לרצועת עזה בסך 96 מיליון דולר, אם הוא לא יוביל את המשא ומתן על הסכם הרגיעה עם ישראל ויחתום עליו בשם אש"ף. המשמעות של איום זה היא שהרש"פ תתנתק לחלוטין מכל קשר לרצועת עזה, לאחר פיצול של 12 שנים מאז שחמאס השתלט בכוח על הרצועה, וכך תהפוך רצועת עזה לישות מדינית וכלכלית עצמאית.

עדיין לא ברור האם המאמצים להשגת הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס יוכתרו בהצלחה. בשטח קיימת הפסקת אש שברירית מאוד, חמאס ממשיך בהפגנות על הגדר ובטרור ההצתות, וייתכן גם שהמשא ומתן יקרוס לחלוטין וחמאס יחליט לצאת לעימות צבאי גדול נגד ישראל ורק אחר כך לחזור לשולחן המשא ומתן בתנאים טובים יותר מבחינתו.

כפי שהדברים נראים כרגע, ארגון חמאס איננו מתרגש מהאיומים של מחמוד עבאס. גורמים בחמאס אומרים כי מחמוד עבאס מאיים ב"אקדח ריק" ללא כדורים: אם הוא יקצץ את הסיוע החודשי לרצועה מיד לאחר השגת הסכם הרגיעה עם ישראל, יפצו מדינות ערב והאו"ם את רצועת עזה על כל הנזקים הכלכליים שגרם לה מחמוד עבאס באמצעות הסנקציות שהטיל. לכן ארגון חמאס מתכנן להמשיך בדיונים בקהיר לאחר חג הקורבן גם ללא השתתפות משלחת פת"ח בדיונים. המצרים נותנים עדיפות להשגת הסכם רגיעה עם ישראל לפני השגת הסכם פיוס בין פת"ח לחמאס, ומחמוד עבאס יצטרך להחליט האם הוא משתתף במשחק או שובר את הכלים.

בינתיים מחמוד עבאס עסוק בהכפשות. הוא מאשים את ארגון חמאס בבגידה וטוען כי הארגון מסייע לארצות הברית וישראל ליישם את השלב הראשון של "עסקת המאה" של טראמפ שנקרא "עזה תחילה".

יו"ר הרש"פ מתעלם מהצעדים שכבר נקט הממשל האמריקני לקדם את "עסקת המאה": ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים והקיצוץ בתקציבה של אונר"א, סוכנות הסעד והתעסוקה של הפליטים הפלסטינים. הוא הכניס את עצמו לבידוד מדיני ברגע שהחרים את הפגישה עם ראש המודיעין המצרי וסירב לשלוח את משלחת פת"ח לדיונים במצרים.

ישראל, מצרים, ארה"ב, חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים רואים בעבאס גורם שמנסה לחבל בהסכמי הרגיעה והפיוס. העובדה שהוא כינס את המועצה המרכזית של אש"ף בסוף השבוע שעבר ללא השתתפות הפלגים הפלסטיניים רק מגבירה את בידודו.

בכירים באש"ף אומרים כי לא יעלה על הדעת שפלגים שאין להם משקל פוליטי ממשי בחברה הפלסטינית יובילו את הסכם הרגיעה ללא פת"ח, אבל ארגון חמאס הצליח להקדים את מחמוד עבאס במשחק השחמט הפוליטי והמדיני, ויו"ר הרש"פ יצטרך להחליט לאן הוא מוביל את העם הפלסטיני – לפיצול או לאחדות.

יוני בן מנחם הינו חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ופרשן לענייני העולם הערבי, לשעבר מנכ"ל רשות השידור