הגנרל הסעודי בדימוס אנואר עשקי: מוכנים לנורמליזציה עם ישראל אם תסכים ליוזמה הערבית

הגנרל הסעודי בדימוס אנואר עשקי אומר, בראיון לאתר Deutsche Welle בשפה הערבית, כי סעודיה תהיה מוכנה לנרמל את היחסים עם ישראל באם זו תקבל את יוזמת השלום הערבית שהוצגה בשנת 2002 על ידי הממלכה, וכי מדינות העולם המוסלמי תלכנה בעקבות סעודיה.

עשקי – בכיר לשעבר במודיעין הסעודי, וכיום מנהל מרכז המזרח התיכון למחקרים אסטרטגיים בסעודיה – הגיע ביולי 2016 לביקור בישראל בראשות משלחת של אנשי אקדמיה ואנשי עסקים מסעודיה. במהלך הביקור נפגש עשקי, בין היתר, עם מנכ"ל משרד החוץ הישראלי דאז, דורי גולד. שנה קודם לכן (ביוני 2015) נפגשו השניים על במה אחת בכנס שנערך בוושינגטון מטעם "המועצה ליחסי חוץ" [CFR], ולחצו ידיים מול המצלמות [וידיאו מצורף מהכנס].

ביקורה של המשלחת הסעודית בישראל גרר, כצפוי, מתקפה על הממלכה מצד המחנה השיעי בראשות איראן על סעודיה. אך גם בתוך המחנה הסוני בכלל, ובסעודיה ובמדינות המפרץ בפרט, נמתחה ביקורת על הביקור ועל מתן הלגיטימציה לנורמליזציה עם ישראל. המחאה כללה קמפיין רשתי, וכן הצהרה עליה חתמו אנשי תקשורת וסופרים, פוליטיקאים, אקדמאים ופעילי רשת בסעודיה ובמדינות המפרץ, אשר הביעה התנגדות לנורמליזציה עם "הישות הציונית".

יוזמת השלום הערבית (או היוזמה הסעודית) הוצגה על ידי יורש העצר הסעודי דאז, הנסיך עבדאללה בן עבד אל-עזיז (שכיהן כמלך סעודיה החל מ- 2005 עד מותו בינואר 2015) בפסגת הליגה הערבית שהתקיימה במרץ 2002 בביירות, ואושרה על ידי משתתפי הפסגה. היא קראה לנסיגה ישראלית מלאה מכל השטחים שנכבשו ב- 1967, ל"מציאת פתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים שעליו יוסכם תוך התאמה עם החלטה 194 של העצרת הכללית של האו"ם" ולהקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. בתמורה לכך, הסכימו מדינות ערב להכריז על 'קץ הסכסוך' עם מדינת ישראל, לחתום עמה על הסכם שלום ולכונן עמה "יחסים נורמליים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר בשנה שעברה (ביוני 2016) כי היוזמה הערבית אינה יכולה לשמש מבחינת ישראל כבסיס למו"מ עם הפלסטינים, וכי יש לעדכן אותה בהתאם לשינויים שחלו במזרח התיכון.

הראיון של עשקי ל- DW (שהתפרסם אתמול) נערך, כך נראה, על רקע דיווחים לפיהם ישראל וסעודיה מנהלות מגעים לשיתוף פעולה כלכלי רשמי. עשקי אומר כי נתניהו הציע לאחרונה יוזמה משלו, ה"שונה במקצת מהיוזמה הערבית. היא נלמדת עכשיו בארה"ב, לאחר מכן היא תיבדק, ואם האחים הפלסטיניים יאשרו אותה – אני משוכנע שהממלכה [הסעודית] לא תתנגד לכך".

בתשובה לשאלה האם ידוע לו במה שונה היוזמה של נתניהו לעומת היוזמה הערבית-סעודית, משיב עשקי כי על פי המידע שבידו – ישראל רוצה שהמדינה הפלסטינית שתוקם תהיה קונפדרציה, שהערבות לה תהיינה ירדן ומצרים. בנוסף לכך, הדרישה הישראלית היא להשאיר את סוגיית ירושלים לסוף. הוא מוסיף, כי ישראל גילתה ביוזמה זו "גמישות מה" ביחס לזכויותיהם של הפלסטינים.

עשקי טוען עוד, כי במידה ויגיע השלב בו סעודיה תנרמל את היחסים עם ישראל – נורמליזציה זו תהיה הערובה הטובה ביותר עבור הפלסטינים למימוש זכויותיהם. בהתייחסו להלך הרוח השורר בסעודיה, כפי שניתן ללמוד מהרשתות החברתיות, הוא סבור כי החברה הסעודית תקבל נורמליזציה עם ישראל, שכן יש גולשים האומרים ש"ישראל לא תקפה ולו פעם אחת את הממלכה".

למרבה העניין, עשקי טוען כי גם החמאס יקבל הסכם שיושג בין ישראל והרשות הפלסטינית. הוא מסיק זאת מהמסמך המדיני החדש שהוצג על ידי הארגון בתחילת חודש מאי: על פי פרשנותו של עשקי, החמאס הסכים במסמך זה לעיקרון של שתי מדינות ולגבול עם ישראל, אם כי גם לדעת הדובר הסעודי אין אזכור במסמך לכך שהחמאס עצמו יגיע להסכם עם ישראל. על כל פנים, הוא מסכם נקודה זו, מדובר ב"שינוי משמעותי מבחינה זו".