הולנד: נשים שלבשו בורקה סולקו ממתקן נופש

אין כניסה לבורקה – בהולנד.

המקור הראשוני לסיפור הבא הוא בילאל סלאם, אזרח סורי המתגורר בעיר טילבורג שבדרום הולנד (מחוז צפון בראבנט).

סלאם טען, כי הגיע עם קרובי משפחתו כדי לבלות במתקן נופש המיועד לילדים הנמצא בעיירה דונגן שבמחוז. לדבריו, למרות שבוצעה הזמנה מראש דרך האינטרנט, בעלי המקום סירבו להכניס את המשפחות, וזאת בשל כך ששלוש נשים מקרב בני המשפחה עטו על עצמן בורקה (לבוש מסורתי המכסה את הגוף, כולל הראש).

סלאם העלה לעמוד הפייסבוק שלו סרטון, המתעד את הויכוח עם בעלי המקום. הוא סיפר לאתרי חדשות בהולנד, כי המשטרה תפנה למשטרה כדי להגיש תלונה.

הנהלת האתר מסרה בתגובה, כי לא נקטה בצעד גזעני כנגד המשפחה, אך חלק מבני המשפחה התפללו במקום וכרעו על האדמה – התנהגות בלתי הולמת, לדבריה, באתר שאינו אמור לשמש כמקום תפילה אלא כמקום בילוי.

בורקה - באפגינסטן (נחלת הכלל)
בורקה – באפגינסטן (נחלת הכלל)

בחודש מאי השנה אישרה ממשלת הולנד בראשותו של מארק רוטה הצעת חוק, האוסרת באופן חלקי את לבישת הבורקה (או הניקאב – רעלה לפנים) במקומות ציבוריים: בתי ספר ובתי חולים, בניינים ממשלתיים ותחבורה ציבורית. הצעת החוק אינה כוללת איסור על לבישת הבורקה ברחובות, ולדברי הממשלה היא נועדה ליצור "איזון בין החופש של האנשים ללבוש את הבגדים שהם רוצים ובין החשיבות בתקשורת הדדית ומוכרת". רוטה אמר לעיתונאים, כי החוק אינו נובע ממניעים דתיים, אלא ממניעים בטחוניים או "במצבים מסוימים בהם חיוני עבור האנשים להיראות". הצעת החוק מטילה קנס בסך 450 אירו על כל אשה המפרה אותו.

יצוין, כי בבלגיה וצרפת הוטל איסור מלא על לבישת הבורקה בכל המרחב הציבורי.

האירוע בדונגן זוכה להדים במדיה ההולנדית, וגורר גם תגובות רבות ברשתות החברתיות בקרב גולשים מוסלמים.

(מקורות עזר: "אנאדולו"; theguardian; אתרי חדשות בהולנד)