הושג הסכם גרעין בוינה בין המעצמות ואיראן; שביעות רצון בממסד האיראני

נציגי איראן והמעצמות הכריזו היום כי הגיעו להסכם בסוגיית הגרעין האיראני, וזאת לאחר חודשים ארוכים של מו"מ ולאחר מספר דחיות בתאריך היעד שנקבע להגעה להסכם.

ההסכם ונספחיו יוצגו בפני מועצת הביטחון של האו"ם לצורך אשרורו.

במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף, הודיעה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני באופן רשמי על השגת ההסכם, שנועד לדבריה לחזק את השלום העולמי. היא אמרה כי מדובר ב"יום היסטורי", היות ונוצרו הנסיבות "לבניית אמון ופתיחת דף חדש ביחסים שלנו". מוגריני הגדירה את ההסכם שהושג כ"עסקה מאוזנת ומורכבת המכבדת את האינטרסים של כל הצדדים", וציינה כי הנושאים ונותנים הפגינו אומץ לב, רצון פוליטי וכבוד הדדי במטרה להגיע להסכם "שיהפוך את העולם שלנו למקום בטוח יותר".

שר החוץ האיראני אמר בדבריו, כי ההסכם שהושג אינו מושלם, אך הוא הטוב ביותר שניתן היה להשיג עבור כל הצדדים. זריף הוסיף, כי ההסכם פותח "אופקים חדשים" להתמודדות עם סוגיות רציניות יותר עבור הקהילה הבינלאומית, והוא מהווה חלון תקווה המאפשר להגיע באמצעותו להישגים רבים.

לאחר מסיבת העיתונאים בוינה, הופיע נשיא איראן חסן רוחאני בשידור חי בטלוויזיה האיראנית. הנשיא האיראני הביע בנאומו סיפוק על ההגעה להסכם. לדבריו, רבים באיראן התפללו במהלך חודש הרמדאן כי צוות המו"מ יצליח – ותפילותיהם נענו. הוא הגדיר את ההסכם כ"פרק חדש" בהיסטוריה של האזור וכשלב חדש ביחסים עם המערב: לראשונה, הכירו המעצמות בתוכנית הגרעין האיראנית. רוחאני ציין כי הדרך לפתרון משברים בעולם הינה באמצעות דיאלוג, וכי המו"מ נוהל על בסיס ההבנה שכולם ירוויחו מהשגת הסכם (win-win).

נדמה, כי תווים לא מעטים במוזיקת הנאום של רוחאני כוונו לאוזניים מקומיות, וזאת במטרה להציג בפני תושבי איראן את חשיבותו של ההסכם וההישגים הטמונים בו, ובכך להתמודד עם ביקורת מהצד השמרני של המפה הפוליטית. לשם כך, הוא טרח לשלב ביקורת על מדיניותו של המערב לאורך השנים, שלדבריו פעל להפצת "איראנופוביה" בעולם באמצעות הטענה לפיה איראן שואפת להחזיק בנשק גרעיני – טענה כוזבת, היות ואיראן מעולם לא רצתה בפצצה גרעינית ולעולם לא תפעל להשיגה. הוא אמר, כי איראן היתה מאז ומעולם אומה של "נימוסים, היגיון, רציונליות ויחסי גומלין", והיא זקוקה לכבוד ולהערכה ולא לאיומים.

רוחאני טען עוד, כי משטר הסנקציות מעולם לא צלח: הוא אמנם פגע בחיי האנשים, אך למרות קיומו הצליחה ממשלת איראן בשנתיים האחרונות לרסן את האינפלציה ולהעלות את רמת הצמיחה הכלכלית.

רוחאני הוסיף והציג את הישגי ההסכם מבחינת איראן, תוך שהוא משווה את שהוסכם לנקודת המוצא המערבית כדי להוכיח את טענתו. כך, למשל, טען כי המערב לא הסכים שלאיראן תהיינה יותר מ- 4000 צנטריפוגות, בעוד שלבסוף הוסכם על 6000 צנטריפוגות. כמו כן, המערב דרש את פירוקו של מתקן פורדו להעשרת האורניום ואת הפסקת פעילותו של הכור הגרעיני באראק – אך ההתעקשות האיראנית מנעה זאת.

רוחאני התייחס גם להישג האיראני, לפיו המעצמות תסייענה לאיראן בתחום הטכנולוגיה הגרעינית, ואמר כי מדובר בהתחלתו של מנגנון חדש של שיתוף פעולה בין איראן והעולם.

רוחאני הדגיש במהלך נאומו את האחדות השוררת בין אזרחי איראן בסוגיות הלאומיות, ובראשן שאלת הטכנולוגיה הגרעינית. לדבריו, התעקשותו של העם האיראני לאורך השנים הוכיחה כי הוא בחר בממשלה השומרת על ההישגים הגרעיניים באמצעות דיפלומטיה. הוא אמר כי לכל מי שרוצה לבקר את ההסכם שמורה הזכות לכך, אך הוסיף כי לא ירשה לאף אחד להרוס את התקווה והאמון של האנשים על ידי שימוש בשקרים.

הנשיא האיראני הודה לכל מי שהשקיעו מאמצים יוצאי דופן כדי להביא את הניצחון: דיפלומטים, עורכי דין, מדעני הגרעין של איראן, והעם האיראני כולו שהצליח לעמוד בלחצים הבלתי צודקים – כהגדרתו. המפתח לניצחון, לדבריו, היה "העמידה האיתנה, ההתנגדות, הסבלנות וההתמדה"; ההתנגדות של העם האיראני היא שהביאה את המעצמות לשולחן המו"מ. הוא הודה במיוחד למנהיגה העליון של איראן עלי ח'אמנאי, על שהיווה "מגדלור" שנשא את הנטל על כתפיו במהלך המו"מ, ואשר הדרכתו וזהירותו "הובילו אותנו בימים קשים אלה".

רוחאני פנה בנאומו גם למדינות האזור, בניסיון להפיג את חששותיהן מההסכם שהושג. הוא קרא להן שלא לתת ל"תעמולה של המשטר הציוני מחרחר המלחמה" לרמות אותן. לדבריו, איראן אינה שואפת להפעיל לחץ עליהן, אלא רוצה אחדות וידידות עמן, ושואפת לבטחונם ויציבותם של עמי האזור ומדינותיו. הוא הדגיש, כי לא רק תושבי איראן שמחים על ההסכם, אלא גם תושבי עזה, לבנון, פלסטין והאזור שמחים על כשלונה של ישראל לטרפד אותו.

רוחאני הבהיר, כי הסנקציות שהוטלו על איראן תוסרנה – לא רק תושעינה – ביום כניסתו של ההסכם לתוקף. הוא ציין, כי איראן ידועה כמי שנאמנה תמיד להתחייבויות שנטלה על עצמה, והיא תעשה כן גם ביחס להסכם זה – באם שאר הצדדים יעמדו במחויבויותיהם בנוגע אליו. הוא הוסיף, כי יישומו של ההסכם יוכל לשמש קרקע לבניית אמון בין הצדדים.

ח'אמנאי ורוחאני, הערב (צילום מסך, טוויטר)
ח'אמנאי ורוחאני, הערב (צילום מסך, טוויטר)

והערב: מנהיג איראן עלי ח'אמנאי קיבל את פניהם של הנשיא רוחאני ושל חברי הממשלה, במפגש מסורתי הנערך לרגל הרמדאן. ח'אמנאי ניצל את ההזדמנות כדי להודות להביע הערכה לצוות המו"מ האיראני על המאמצים "הכנים והקשים" שעשה במהלך הדיונים.

עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, יו"ר המועצה האיראנית לאבטחת אינטרס המשטר [גוף מייעץ למנהיג העליון], בירך היום את ח'אמנאי ורוחאני על הסכם הגרעין. במפגש עם אינטלקטואלים, אמנים ואנשי תקשורת, רפסנג'אני בירך גם את צוות המו"מ ואת העם האיראני לרגל הניצחון, המזכיר – לדבריו – את שחרורה של עיר הנמל ח'וראמשאר במהלך מלחמת איראן-עיראק (הישג צבאי חשוב בהיסטוריה של איראן שלאחר המהפכה האסלאמית) ואת קבלת החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שסיימה ב- 1988 את המלחמה. רפסנג'אני ציין עוד, כי אי הנחת של הלובי הציוני בארה"ב ושל שליטי "המשטר הישראלי המזויף", כלשונו, מלמדים על כך שמדובר בניצחון גדול.

(מקורות: המדיה האיראנית)