החל מהיום: סוריה תעמוד בראש הוועידה לפירוק הנשק של האו"ם, האחראית על פירוק הנשק הכימי

בז'נבה תיפתח היום הוועידה לפירוק הנשק בז'נבה – גוף או"ם המתכנס מאז 1979 ועוסק בסוגיות של בקרת נשק ופירוק מנשק להשמדה המונית לסוגיו השונים, כולל נשק כימי. פורום רב-לאומי זה, בו חברות 65 מדינות, הוא שעמד בשנות התשעים מאחורי גיבושה של אמנת הנשק הכימי, האוסרת על ייצור, אגירה ושימוש בכלי נשק כימיים.

המדינה שתכהן החל מהיום ועד ה- 24 ביוני כיושבת הראש של הוועידה הינה סוריה. זו הפעם השלישית שסוריה ממלאת את התפקיד מאז הצטרפה לפורום זה ב- 1996. מדובר בתפקיד שהינו מנהלי במהותו, ועובר ברוטציה בין המדינות החברות בפורום. אך נוכח השימוש שהמשטר הסורי עשה בנשק כימי נגד אזרחים במהלך המלחמה המתנהלת בסוריה בשנים האחרונות מדובר, ללא ספק, במופע של תיאטרון אבסורד. רק לאחרונה ממש – בתחילת החודש שעבר (ב- 7 באפריל) – התבצעה בדומא שבפרברי דמשק מתקפה כימית שהביאה למותם של עשרות בני אדם לפחות ולפציעתם של מאות נוספים. מדינות המערב האשימו את המשטר הסורי באחריות למתקפה; המשטר הסורי, כהרגלו, הכחיש וזכה לגיבוי רוסי. ארה"ב, בריטניה וצרפת הגיבו שבוע לאחר מכן במתקפה על יעדים של המשטר הסורי הקשורים ליכולותיו הכימיות.

ארה"ב ניסתה למנוע את המחזה המביש שיחל היום בז'נבה, וקראה לרוסיה להפעיל לחץ על סוריה שלא לקבל עליה את התפקיד. בדיון מקדים לקראת פתיחת המושב, שנערך בשבוע שעבר בז'נבה, אמר הנציג האמריקני לוועידה, רוברט ווד, כי לסוריה אין לא לגיטימיות ולא סמכות מוסרית לקבל את ראשות הוועדה. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו בסוף השבוע כתב ווד כי "ה- 28 במאי יהיה אחד מהימים השחורים ביותר בהיסטוריה של הוועידה לפירוק הנשק".

את תפקיד יו"ר הוועדה מטעמה של סוריה ימלא נציגה הקבוע למוסדות האו"ם בז'נבה, חוסאם א-דין אלא. אלא אמר לסוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א, כי כינון אזורים חופשיים מנשק להשמדה המונית, בפרט במזרח התיכון, והמאבק נגד טרור כימי וביולוגי היו תמיד בסדר העדיפות של סוריה בכל הנוגע לדיוני הוועידה לפירוק הנשק. הוא הדגיש כי סוריה תשמור על "מקצועיות ואחריות" במילוי חובותיה במסגרת התפקיד, ותפעל להגן על סדרי העדיפויות בהם היא דוגלת, ובראשם "כיבודם של עקרונות המשפט הבינלאומי, אמנת האו"ם וכלליה ועקרונותיה של הוועידה לפירוק הנשק".

מושב הוועידה לפירוק הנשק בז'נבה (תמונת ארכיון, flickr, US Mission Geneva, Eric Bridiersm, CC BY-ND 2.0)
מושב הוועידה לפירוק הנשק בז'נבה (תמונת ארכיון, flickr, US Mission Geneva, Eric Bridiersm, CC BY-ND 2.0)