החמאס: המודיעין הכללי של הרשות הפלסטינית עומד מאחורי ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני אל-חמדאללה

ההסלמה ביחסים בין החמאס לרשות הפלסטינית מגיעה הערב לשיא נוסף: החמאס מאשים כי מנגנון המודיעין הכללי של הרשות, בראשותו של מאג'ד פרג', הוא שאחראי לניסיון ההתנקשות בחודש שעבר בחייו של ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי אל-חמדאללה, ולניסיון לחסל את ראש מנגנוני ביטחון הפנים ברצועה, תאופיק אבו נעים.

דובר משרד הפנים ברצועת עזה (הנשלט על ידי החמאס), איאד אל-בזם, כינס הערב מסיבת עיתונאים, בה מסר פרטים חדשים שהתגלו בחקירת ניסיון החיסול של אל-חמדאללה, שאירע עם כניסתו לביקור ברצועה ב- 13 במרץ. לדבריו, החקירה העלתה שהמטען במסלול השיירה בה נסע ראש הממשלה הפלסטיני הונח שמונה ימים קודם לכן, מה שמוכיח, לטענתו, שלמבצעי הפיגוע היה מידע מוקדם ומדויק על מועד ביקורו של אל-חמדאללה עוד לפני הרשויות בעזה, שקיבלו את ההודעה על הביקור יומיים בלבד לפני קיומו. [בסרטון הוידיאו: פיצוץ המטען על שיירת אל-חמדאללה]

אל-בזם ציין, כי ראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג' נסע באופן חריג במכוניתו של אל-חמדאללה ולא במכוניתו שלו, וכי הפעלת המטען בוצעה במרחק בטוח ממכוניתו של ראש הממשלה, שאכן לא נפצע בפיגוע. הוא הוסיף, כי החוליה שביצעה את ניסיון הפיגוע נגד אל-חמדאללה היא זו שעומדת מאחורי ניסיון ההתנקשות בחייו של תאופיק אבו נעים, ראש מנגנוני ביטחון הפנים ברצועה. אבו נעים נפצע ב- 27 באוקטובר 2017 בפיצוץ מטען שהוטמן בסמוך למכוניתו.

אל-בזם (צילום מסך, ערוץ "אל-אקסא", עזה)
אל-בזם (צילום מסך, ערוץ "אל-אקסא", עזה)

זאת ועוד: אל-בזם טען בדבריו כי בכירים במנגנון המודיעין הכללי ברמאללה הם העומדים מאחורי שני פיגועים אלו, וכן מאחורי פיגועים נוספים שבוצעו ברצועה ובחצי האי סיני, וזאת מתוך כוונה לפגוע בתהליך הפיוס הפנים-פלסטיני בין החמאס והפת"ח/הרשות הפלסטינית ולערער את היציבות הביטחונית. בין היתר, הייתה גם כוונה להתנקש בבכירי חמאס נוספים, באישים זרים, וכן בחברי המשלחת הביטחונית המצרית. הפעילות החתרנית בוצעה במסווה של פעילות סלפית קיצונית, תוך גיוסם של אנשים משורות הסלפים-ג'יהאדיסטים הפועלים ברצועה.

אל-בזם מסר כי אחמד פאוזי סעיד סוואפטה, המכונה "אבו חמזה אל-אנסארי", הוא שעמד בראש הפעילות החתרנית-חבלנית שניהלה, הדריכה וגייסה חוליות לביצוע פיגועים ברצועה. סוואפטה פעל מהגדה המערבית ועבד – כך על פי אל-בזם – עבור מנגנון המודיעין הכללי של הרשות ברמאללה, על פי הוראותיו של קצין בשם חיידר כמאל חמאדה, ובפיקוחו של הגנרל בהאא בעלושה.

חבר הלשכה המדינית של החמאס, ח'ליל אל-חיה, ערך אף הוא הערב מסיבת עיתונאים, ובה האשים כי "אישים מהמעגל הקרוב ביותר למאג'ד פרג'" עומדים מאחורי הפעלתם של ארגוני טרור קיצוניים שפעלו לפגוע בביטחון בסיני ובעזה. לדבריו, "קבוצה תועה זו בלב המודיעין הפלסטיני בגדה המערבית" פעלה במטרה לפוצץ את הפיוס הפנים-פלסטיני. הוא ציין כי למן הרגע הראשון לאחר ניסיון ההתנקשות באל-חמדאללה, בכירי הרשות והפת"ח (ובהם אבו מאזן ומאג'ד פרג') הטילו את האחריות לכך על החמאס וניצלו את האירוע כדי להטיל סנקציות על עזה. אל-חיה קרא לרשות הפלסטינית להתנצל בפני העם הפלסטיני על האשמות אלו ולהפסיק את צעדי העונשין נגד הרצועה.

("א-ריסאלה", עזה; "ערוץ אל-אקסא", עזה; עמוד הפייסבוק של איאד אל-בזם)