החמאס יוצא נגד התבטאויות בכירים בטורקיה שגינו את הפיגוע אתמול בירושליםארגון החמאס יוצא נגד דברים שאמרו ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים וסגנו מהמט שימשק, אשר גינו את הפיגוע אתמול בשכונת ארמון הנציב בירושלים.

בפיגוע הדריסה, שבוצע על ידי פאדי אל-קונבר – תושב הכפר ג'בל אל-מוכבר שבמזרח ירושלים – באמצעות משאית בה נהג, נרצחו ארבעה חיילים, צוערי בית הספר לקצינים. המחבל נורה לאחר מכן למוות.

ראש הממשלה הטורקי ילדרים גינה, כאמור, את הפיגוע. בדברים שאמר אתמול בשדה התעופה הבינלאומי באנקרה, עם חזרתו מביקור רשמי בעיראק, הביע ילדרים את תנחומיו על קורבנות הפיגועים שהתרחשו בירושלים ובבגדאד.

סגנו של ילדרים, מהמט שימשק, "צייץ" אתמול גינוי תקיף משלו בחשבון הטוויטר שלו: "שוב אנו מגנים מעשה נתעב של טרור – היום בירושלים. לאנושות מגיע שהאומות תתאחדנה נגד הטרור – ללא תירוצים".

יצוין, כי לאחר מספר שעות הוסיף שימשק "ציוץ" נוסף (בערבית) כדי להבהיר את דבריו, וטען כי לגינוי שהוציא נגד הטרור "אין קשר לזכות הלגיטימית של העם הפלסטיני ולסבלו".

בראיון לבטאון החמאס "א-ריסאלה", התייחס חאזם קאסם – דובר מטעם הארגון – לגינויים שיצאו מטורקיה, ואמר כי "ההתנגדות אותה מבצע עמנו הפלסטיני ברחבי אדמתו הכבושה היא זכות לגיטימית המעוגנת בחוקים הבינלאומיים". לדבריו, "הטרור האמיתי הוא מה שהכיבוש עושה נגד עמנו, ומעשי הטבח שהוא מבצע נגד הפלסטינים".

מגנה ומעריך: קאסם
מגנה ומעריך: קאסם

קאסם הוסיף, כי ארגונו מעריך את העמדות של המשטר והעם בטורקיה המביעות תמיכה בסוגיה הפלסטינית, וכן את המאמצים שעושה טורקיה להסיר את הסגר הישראלי מעל רצועת עזה.

גם בטורקיה היו מי שלא אהבו את הגינויים של ילדרים ושימשק נגד הפיגוע בירושלים. בראיון מיוחד ל"א-ריסאלה", דחה אהמט ורול – בכיר במפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP) – את הצהרותיהם של השניים, אמר כי אינן עולות בקנה אחד עם רוחו של העם הטורקי ועם הנהגתו התומכת בסוגיה הפלסטינית, והוסיף כי יש להתנצל בפני ההתנגדות הפלסטינית על הצהרות אלו.

ורול ייחס בדבריו את ההתבטאויות של ילדרים ושימשק למצב השורר כיום בטורקיה – בפרט לאור הטרור המתגבר המאיים על בטחונה והיחסים המתהדקים בינה ובין ישראל. לדבריו, יש לדחות את ה"ניסיון לקשור בין הפיגועים של כנופיות ה- PKK [המחתרת הכורדית] ודאע"ש ובין הפעולות של ההתנגדות הפלסטינית… היות וההתנגדות הפלסטינית הנה לגיטימית והכיבוש [הישראלי] אינו לגיטימי ו[הוא] ישות המבוססת על גזילת הזכויות".